130 let

Za radu analytiků dluh šest tisíc dolarů

Česko

Spravovat své peníze podle doporučení analytiků velkých amerických bank znamenalo pro investory totální ztrátu

NEW YORK - Ti, kdo dali na březnovou radu analytiků z Wall Streetu, o své peníze přišli při největším posílení akciového trhu za posledních sedmdesát let. Citigroup, Bank of America a přes deset dalších brokerských domů doporučilo klientům nakupovat akcie energetických firem a amerických výrobců léčiv a naopak prodávat akcie bank a maloobchodních společností. Investor, který by dal na jejich rady a za deset tisíc dolarů nakoupil podíly v nejlépe hodnocených firmách a vsadil na snižování ceny akcií v těch nejhůře hodnocených, by přišel o všechno a navíc dlužil šest tisíc dolarů, kterými by musel pokrýt ztráty z obchodování. Vyplývá to z analýzy agentury Bloomberg. Doporučení nevyšla. Firmy s nejhoršími výsledky posílily v indexu Standard & Poor o 46 procent, od jeho nejnižší hodnoty za posledních dvanáct let, kde byl index před pěti měsíci. Obchodníci s akciemi, kteří nedokázali správně předpovědět, že kurzy nejvíce zasažených cenných papírů se také nejrychleji zotaví, směřovali investory na energetické a farmaceutické společnosti, které ale zůstaly za indexem v průměru o více než 24 procentních bodů.

„Analytici jsou přitahováni fundamenty,“ řekl Romain Boscher, který spravuje 18,5 miliardy dolarů ve společnosti Groupama Asset Management v Paříži. „Toto byla technická korekce, korekce vedená sentimentem. Analytici uvažovali příliš defenzivně. Neviděli bod zvratu,“ dodal Boscher.

Mluvčí Citigroup i Bank of America odmítli cokoli komentovat. Například polovina brokerů, kteří analyzují akcie American Express, doporučovala v březnu jejich prodej, protože se bála, že stoupající míra nesplácených úvěrů dramaticky sníží dividendu. Citigroup doporučovala nakupovat společnost Visa, a American Express prodávat „nakrátko“, tedy prodávat vypůjčené akcie a spekulovat na další snížení jejich ceny. Investoři, kteří tak učinili, za měsíc přišli o dvanáct procent vložených peněz.

„Odpad“ si vedl nejlépe I bez prodeje „nakrátko“ by investoři, kteří prodávali akcie s doporučením analytiků horším než „koupit“, minuli ohromný nárůst cen akcií. Americké společnosti s doporučením „držet“ překonaly od března index S&P 500 o minimálně 58 procent a index MSCI Europe o 55 procent. Případná změna v tržbách během druhého čtvrtletí neměla v průměru na cenu akcií žádný vliv. Akcie velkých amerických firem, které ohlásily snížení zisku, za druhé čtvrtletí vzrostly průměrně o 8,4 procenta, těch, které ohlásily zvýšení zisku, o 7,2 procenta.

„Odpad si prostě vedl dobře,“ řekl lakonicky Andrew Lapthorne, stratég londýnské pobočky banky Société Générale. „Většina analytiků má problémy s doporučením akcií, které jsou zdánlivě bezcenné.“ Analytici tak například doporučili zbavit se akcií evropských maloobchodních firem, hotelů a restaurací. Třetině z nich přidělili nejtvrdší doporučení „prodat“, obávali se toho, že se spotřeba sníží se zvyšující se nezaměstnaností. Jenže akcie těchto firem rostly od devátého března o 39 procent.

„Analytici byli příliš defenzivní,“ řekl Yves Mailot, manažer fondů společnosti Robeco Asset Management. „Šli příliš nízko, ale nebyli jediní. Mnoho investorů také minulo růstovou vlnu.“ bloomberg, ond

***

Rady analytiků za mínus 16 000 dolarů

Analytici Citigroup a Bank of America doporučovali klientům nakupovat energetické a farmaceutické společnosti a naopak prodávat akcie bank a maloobchodních řetězců.

Investoři, kteří na toto doporučení dali, o své peníze přišli - akcie firem, které měly prachbídný zisk, od letošního března vzrostly o 46 procent, naopak zdánlivě „defenzivní“ tituly výrazně za indexem zaostaly. Podle agentury Bloomberg investor, který by dal na doporučení analytiků a investoval v březnu deset tisíc dolarů, by o vše přišel a musel by nakonec zaplatit ještě dalších šest tisíc na pokrytí ztráty.

„Většina analytiků má problémy s doporučením akcií, které jsou zdánlivě bezcenné,“ řekl Andrew Lapthorne, stratég londýnské pobočky banky Société Générale.