Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Za tragickým požárem v Bohumíně má být partnerská msta. Útočník polil dveře bytu hořlavinou

Hasičská technika u panelového domu v Bohumíně, ve kterém při požáru v 11. patře zahynulo 11 lidí. foto: ČTK

Bohumín (Karvinsko) - Za sobotním tragickým požárem panelového domu v Bohumíně na Karvinsku, při němž zemřelo 11 lidí a dalších deset je zraněných, jsou zřejmě rodinné spory. Rodina ve městě žila delší domu, neštěstí se zřejmě událo během oslavy. Řekl to bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD).
  9:54aktualizováno  16:55
Hasiči odnášejí 8. srpna 2020 k helikoptéře nosítka s tělem jedné z obětí...
Hasiči uklízeli 9. srpna 2020 své stanoviště u domu v Bohumíně.

Podle deníku MF Dnes se tragédie stala kvůli partnerské mstě. S odvoláním na zdroj blízký vyšetřování deník uvedl, že útočil bývalý partner ženy, která v bytě žila a při požáru zemřela. Do domu měl vstoupit s lahví benzinu v ruce, polít hořlavinou dveře bytu a zapálit je.

„Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority,“ řekl Bruzl.

Podle něj určitě v bytě nebydleli všichni. „Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, který tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené,“ uvedl Bruzl. Muže podle něj zadrželi městští strážníci, kteří ho následně předali policii.

Vyšetřování tragického požáru v Bohumíně pokračuje, v blízkosti bytu byly nalezeny stopy po hořlavé látce

„Jestliže to bude skutečný pachatel toho činu, tak budeme vědět, o koho jde, ale ten neměl k tomu domu ani bytu žádný vztah, ale měl vztah k té rodině,“ řekl místostarosta. Podle něj město někdy v říjnu evidovalo v souvislosti s rodinnou stížnosti nájemníků, důvodem byl štěkající pes. „Byly tam i nějaké stížnosti u městské policie, ale není to nic, co by vybočovalo z nějakého průměru,“ řekl Bruzl.

Podle něj situace ve vrchní části domu není optimální. „To patro, kterého se dotkl požár, tak co se týká toho bytu, tak ten je totálně zničený. Tam se v podstatě nedá využít nic,“ uvedl Bruzl. Dodal, že další byty nejsou zasaženy zevnitř, ale chodba je v podstatě neobyvatelná.  Hasiči škodu po požáru předběžně vyčíslili na milion korun.

„Tam určitě nebudeme moci nikoho dlouhodobě pouštět, ale byty zasažené nejsou, takže si i z těch bytů budou moci odnést nějaké věci,“ řekl Bruzl. Doplnil, že u dalších bytů v domě největší problémy udělala voda použitá při hašení. „Ta voda protekla stoupačkami i elektrorozvody a tam máme obavu, že ještě nebude možné je v nejbližších hodinách připojit na odběr elektrické energie,“ uvedl Bruzl.

Žhář se podle svědkyně přiznal policii. O úmyslném založení požáru mluvil po neštěstí v Bohumíně i Hamáček

Nájemníci si v doprovodu policie budou moci odnést z bytů věci, budou v nich moci i zůstat, ale zatím bez elektřiny. Podle odhadů dům muselo opustit asi 150 lidí, většina z nich ale našla náhradní bydlení u známých či příbuzných. „Zajišťovali jsme ubytování pouze pro dva nájemníky. Jeden byl z nižšího patra a neměl kam jít a druhý se vrátil později po ošetření z nemocnice,“ podotkl Bruzl.

Finanční pomoc pro pozůstalé

„Připravujeme za kraj finanční podporu tak, jak to bylo v rámci případu fakultní nemocnice. To znamená 100 000 pozůstalým a 50 000 zraněným,“ řekl hetman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Nezvaný host s hořlavinou i kritika pozdního zásahu hasičů. Co přesně se stalo v Bohumíně?

Podle místopředsedkyně vlády Aleny Schillerové (ANO) na místo tragédie přijede zástupce Probační a mediační služby ČR. „Bude poskytovat pomoc těm pozůstalým. Bude jim radit, jak postupovat, a zítra (v pondělí) hned zasedá probační a mediační služba, která vlastně spravuje fond na oběti pro pozůstalé po trestných činech, protože víceméně je už hodně pravděpodobné (...), že to byl žhářský čin,“ řekla Schillerová. Přesnou výši podpory zatím nechtěla specifikovat.

„Viděla jsem na místě samém tu tragédii a vlastně tu hrůzu, jsem z toho naprosto zdrcená,“ uvedla Schillerová. Pozůstalým vyjádřila podporu a slíbila maximální pomoc. „Je jasné, že jim ztrátu blízkých nikdy vynahradit nemůžeme,“ doplnila. První peníze by se podle ní k lidem mohly dostat velmi

Autor: