130 let

Zákon Kalouskovi natruc

Česko

Zvrátíme rozhodnutí o nemocnici, tvrdí ostravští politici. Chtějí uspět ještě v červnu

OSTRAVA Speciální „protikalouskovský“ zákon se pokoušejí prosadit poslanci z Moravskoslezského kraje. Právě zvláštním zákonem se snaží zvrátit rozhodnutí Miroslava Kalouska, který se ještě jako ministr financí postavil proti převodu budov v areálu ostravské městské nemocnice do majetku města.

Dnes se má návrhem zákona převádějícím majetek do správy města zabývat vláda a vzápětí zamíří do parlamentu. A primátor Petr Kajnar (ČSSD) je přesvědčen, že uspějí stejně, jako v podobné situaci uspěli jeho brněnští kolegové a zvláštním zákonem získali tamní Úrazovou nemocnici, navrženou bývalým ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem na zrušení.

Ostrava přitom měla areál na dosah ruky mnohem komplikovanějším způsobem, prostým převodem. Zastavil ho právě Kalousek ve chvíli, kdy město začalo v nemocnici proplácet regulační poplatky. Podle něj tím radnice porušila zásady právního a etického prostředí rovných podmínek. „Není možné, aby stát toto protekcionistické rozhodnutí podporoval bezúplatným převodem nemovitého majetku na úkor všech daňových poplatníků s výjimkou obyvatel města Ostravy,“ oznámilo doslova ministerstvo financí.

Na to politici reagovali právě návrhem zákona o převod, o němž poslanci a senátoři rozhodnou bez ohledu na případné dnešní odmítavé stanovisko vlády či ministerstva financí. Návrh zákona podepsalo dvacet poslanců, výhradně sociálních demokratů.

Zástupci ostravské radnice se dlouho domnívali, že městu majetek v městské nemocnici na Fifejdách patří. Jenomže nemovitosti, do nichž město dokonce investovalo značné sumy, do vlastnictví města jako takzvaný historický majetek nepřešly. Dohadování se táhne šestnáct let, budovy zůstaly v držení státu, který je poskytl městu do bezúplatné výpůjčky na osm let. A navíc také převzal některé další části areálu s tím, že ho pak převede jako celek. To ale Kalousek odmítl s tím, že je jeho povinností předat majetek těm, kdo s ním umí hospodařit, o čemž ho proplácení regulačních poplatků nepřesvědčuje.

Paradoxně přitom pro úhradu regulačních poplatků v nemocnici ve městském zastupitelstvu kromě komunistů a sociálních demokratů hlasovali také lidovci, které tehdy ve vládě zastupoval Kalousek. Proti byla pouze ODS, ačkoli ta je na ostravské radnici koaliční stranou. Zákon poslanci navrhují schválit ve sněmovně hned napoprvé, bez prodlužování projednáváním ve druhém a třetím čtení. V takovém případě by ho už totiž sněmovna v současné podobě nemusela projednat a bylo by třeba s ním začít znovu. Podle dokumentu by v případě, že Ostrava dříve než za čtyři roky přestane areál využívat pro zdravotnické, sociální a školské účely, musela vrátit majetek státu.

Městská nemocnice Ostrava patří k největším městským zdravotnickým zařízením v republice. Loni činil její obrat celkem 1,3 miliardy korun. V zařízení, založeném v roce 1848, ročně hospitalizují na 25 tisíc pacientů, další využijí jeho ambulantní péči.

***

Kalousek odmítl převod areálu s tím, že je jeho povinností předat majetek tomu, kdo s ním umí hospodařit

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: