• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Zámek na pokraji apokalypsy

Česko

ZATRŽENO Na většinu zdevastovaných památek bývá jen tristní pohled. Scenerie zničeného zámku Jezeří na úpatí Krušných hor však nabízí i přidanou hodnotu. Jako by zámek vší silou zadržoval nástup barbarů a byl poslední baštou civilizace a za ním už se rozprostírala jen mrtvá měsíční krajina, která zbyla po dolování hnědého uhlí. Na Jezeří, vyhlášené idylické místo, prý jezdíval Goethe i Beethoven. Ti by ale z dnešního pohledu na zámek a okolí nejspíš trefil šlak.

Televizní cyklus Mizející místa domova představuje lokality, které zničilo čtyřicet let vlády jedné strany i následná lhostejnost. Průvodcem cyklu, jehož poslední díl byl věnován Jezeří, je Ondřej Vaculík. Jako jeden z mála mentorsky neplacíruje své znalosti, ale s empatií se zamýšlí nad tím, co je nenávratně zničeno. Jezeří má za sebou strastiplnou pouť: o vlásek uniklo zbourání, hostilo hornické učně a pak se jen čekalo, až spadne. Zdravý rozum zvítězil, ale na jak dlouho? V zájmu energie po nás potopa. A jak uvedl Vaculík, co dnes z té energie vzniká lepšího a důležitějšího než před rokem 1989, že je třeba opět prolomit limity těžby? A kdo si osobuje právo rozhodovat o tom, že tuny uhlí jsou důležitější než dědictví předků a paměť krajiny?

Těžaři se v severních Čechách vždy chovali jako lítá zvěř, za bolševika vládli neomezeně, dnes mají plná ústa energie a potřeb občanů. Ten altruismus jim sotva někdo zbaští, tady jde zase o zisky. A o ty se bojuje hodně cynicky. Při každém novém tlaku na prolomení limitů vytane na mysli příběh barokního hospitálu zámku Duchcov. V roce 1956 přišel nějaký koumák s tím, že je pod ním uhlí. Hospitál se strhnul, pravda předtím se snesla vzácná Reinerova freska, protože socialismus přece o památky tak pečoval. V zámecké zahradě se pak pro ni postavila betonová příšera. Celé se to moc vyplatilo, protože na místě se vykopal asi kbelík uhlí.

Dnešní argumentace pro těžbu a tlak na její znovuzahájení dokazují, že tyto excesy jsou stále považovány za běžný postup, jen už to tak úplně nejde „befelem“ jako dřív. I to se jistě časem zlomí...

O autorovi| JANA MACHALICKÁ, redaktorka LN

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás