Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Potomci Bartoňů prodávají zámek v Novém Městě nad Metují. Stát by ho měl koupit, prohlásil Babiš

Soukromý zámek v Novém Městě nad Metují na Náchodsku na snímku pořízeném 22.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soukromý zámek v Novém Městě nad Metují na Náchodsku na snímku pořízeném 22.... | foto: ČTK

Nové Město nad Metují (Náchodsko) Soukromý zámek v Novém Městě nad Metují na Náchodsku nabízejí k prodeji potomci šlechtického roku Bartoňů z Dobenína. Stát, který má předkupní právo, by ho měl koupit, řekl v pondělí novinářům premiér Andrej Babiš (ANO).

V pondělí při návštěvě Královéhradeckého kraje jednal se zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ) a majitelů přímo na novoměstském zámku. K ceně, za jakou by stát zámek mohl koupit, se nikdo z přítomných nevyjádřil.

„Je to unikátní, bylo by dobré, kdyby zámek zůstal v rukách státu. Netušil jsem vůbec, že takový zámek tady je,“ řekl Babiš.

Zámek je národní kulturní památkou. „Ministerstvu jsme doporučili, aby tento unikátní objekt, který nese významné vrstvy z 20. století od předních umělců této doby, zůstal v rukou státu,“ řekla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková.

Soukromý zámek v Novém Městě nad Metují na Náchodsku.
Předseda vlády Andrej Babiš navštívil zámek v Novém Městě nad Metují na...

Podle památkářů je zámek výjimečný hlavně kvůli interiérům. „Je to jediná přestavba zámeckého komplexu ve 20. století na našem území realizovaná architektem Dušanem Jurkovičem. V interiérech je zámek ve velmi dobrém stavu,“ řekla Goryczková.

Současným majitelem zámku je Joseph Michael Barton Dobenin, k prodeji ho vedou osobní důvody, řekl novinářům. Podle něj bude nejlepší pro zámek, když bude v rukou státu.

„Paní Goryczková si přála, abychom se tady zastavili. V Novém Městě nad Metují je zámek, který majitelé chtějí prodat a stát má předkupní právo. Je to iniciativa paní ředitelky, pana ministra kultury budu samozřejmě informovat,“ řekl novinářům Babiš před jednáním v Novém Městě nad Metují.

Zámek v Novém Městě patří potomkům šlechtického roku Bartoňů-Dobenínů. Nabízí dva prohlídkové okruhy a vstup do věže Máselnice. Ročně ho navštíví okolo 22 000 lidí. Zahrada má ještě vyšší návštěvnost. V zimě od listopadu do konce března jsou prohlídky pro skupiny možné na objednání.

Bartoňové z Dobenína jsou jedním z nejmladších šlechtických rodů, jsou původem z východních Čech. Do rytířského stavu byl v roce 1912 povýšen Josef Bartoň, který přijal šlechtický predikát „z Dobenína“, kterým se podepisovali také jeho synové a později vnuk Václav. V roce 1937 přijal Josef Bartoň svého syna Václava Bartoně-Dobenína (1902-1982) za spolumajitele.

Po roce 1948 přišli Bartoňové o veškerý majetek a Václav Bartoň s manželkou Danielou a se svými dvěma syny Václavem a Josefem emigroval, rodina nakonec našla azyl v Kanadě. V roce 1992 získal v restitucí zámek zpět mladší syn Václava Josef. V roce 2013 předal rodinný majetek, tedy i zámek, svému synovi Josephu Michaelu Bartonovi Dobeninovi.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!