Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
26. září 2019 13:42, aktualizováno  17:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaorálek zrušil pověření Morávka k vedení Národní galerie a jmenoval dočasnou ředitelku

Ministr kultury Lubomír Zaorálek zrušil pověření Ivana Morávka k vedení Národní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr kultury Lubomír Zaorálek zrušil pověření Ivana Morávka k vedení Národní... | foto: ČTK

Praha Ministr kultury Lubomír Zaorálek zrušil pověření Ivana Morávka k vedení Národní galerie Praha (NGP). Dočasnou ředitelkou jmenoval Anne-Marii Nedomu, která by měla instituci řídit do doby, než z výběrového řízení vzejde nový generální ředitel. Nedoma se své role ujme v pátek. Zřídil také garanční radu, která má především pracovat na přípravě konkurzu a na jmenování členů komise, která by měla nového šéfa NGP vybrat.

„Jsem rád, že jsem měl příležitost během svého působení v NGP spolupracovat s řadou vynikajících odborníků a být u vzniku několika výjimečných kulturních projektů. Z Národní galerie odcházím s dobrým pocitem, že jsem ve své pozici v dané situaci udělal pro instituci maximum,“ sdělil ve čtvrtek Morávek, který na rozdíl od nastupující dočasné ředitelky na Zaorálkově briefingu nebyl.

V garanční radě jsou architekt Josef Pleskot, historik umění Jiří Machalický, kurátor Richard Drury, ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková, zakladatel centra DOX Leoš Válka či ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr. Pleskot a Válka patřili k iniciátorům petice za odchod exministra kultury Antonína Staňka (ČSSD).

„Rozhodl jsem se, že paní Anne-Marii Nedoma bych jmenoval dočasnou ředitelkou Národní galerie, abychom provedli určitou analýzu toho, jak vypadá situace v NG, určitý audit, takový technicko-organizačně-finanční a abychom NGP připravili na příchod nového ředitele,“ řekl Zaorálek. Morávek ho prý ujistil, že výstavní plán galerie je hotový a práce běží podle něj.

Významná tuzemská sbírková instituce je bez řádného ředitele od dubna, kdy jejího tehdejšího šéfa Jiřího Fajta odvolal bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Zdůvodnil to závažnými hospodářskými pochybeními. Tento krok vedl k protestům a byl na počátku úvah o odchodu Staňka z funkce. Těsně předtím, než po přijetí demise prezidentem Zemanem Staněk z postu ministra odešel, vypsal výběrové řízení na Fajtova nástupce. Zaorálek ho po příchodu na ministerstvo zrušil.

Nedoma novinářům řekla, že její působení v NGP bude orientováno především na přípravu fungující instituce - z hlediska správního, administrativního, finančního. „Prostě připravit pro nového ředitele instituci, která bude podporou jeho působení a podporou jeho dlouhodobějších vizí,“ řekla. „Já se budu snažit být dobrým stavitelem toho, aby se NGP rekonstruovala, respektive postavila daleko pevněji, než doposud stojí v pozici české kulturní politiky,“ řekl Pleskot.

Dočasná ředitelka Národní galerie Anne-Marie Nedoma.

Dočasná ředitelka Národní galerie Anne-Marie Nedoma.

„Na to, abychom ho (ředitele NGP) vybrali, jsem se rozhodl zřídit garanční radu a požádal jsem pana architekta Pleskota, aby se stal předsedou této garanční rady,“ řekl ministr. „Ta by teď měla začít pracovat poměrně intenzivně právě na tom, aby na základě informací, které máme, stanovila parametry pro výběrové řízení a také způsob, jak zřídíme výběrovou komisi, která by vybrala ředitele NGP. Ten proces vezme určitý čas,“ uvedl.

Garanční rada má podle Zaorálka také definovat, čím by Národní galerie měla být. „Aby i ten, kdo se bude pak hlásit, přesně věděl, co se po něm chce,“ vysvětlil. Přestože existuje statut NGP, je podle něj zřejmé, že instituce vypadala jinak v době působení Milana Knížáka v jejím čele než v době, kdy na jeho místo po dalších ředitelích nastoupil Jiří Fajt.

Rada by také měla určit, jak NGP pravidelně hodnotit či sledovat, v jaké je situaci - aby se předešlo tomu, že „máme galerii úplně odříznutou od světa“, což se podle ministra stalo. Dnešní krize NGP není podle něj otázkou posledních dvou tří let, historie porevolučního vývoje NGP je podle něj historie tápání. Tomu by měla garanční rada zamezit.

Anne-Marie Nedoma je manželkou ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy. Zaorálek dnes uvedl, že fakt, že jím jmenovaná dočasná ředitelka NGP již 35 let žije ve svazku se známým tuzemským ředitelem významné instituce, jež je stejně jako NGP zřizovaná státem, svědčí o tom, že se v daném prostředí vyzná a dobře orientuje.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...