Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
5. března 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásah na obraně? Na NKÚ přišli detektivové a začalo se vyšetřovat

Miloslav Kala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Kala. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prapočátek policejní razie na ministerstvu obrany je možné hledat už v roce 2013. Už tehdy se o podezřele levný odprodej armádního majetku zbrojařskému impériu Excalibur Army zajímal Nejvyšší kontrolní úřad. A právě po jeho kontrole naběhl na úřad protimafiánský útvar s žádostí o pomoc. „Ihned se na nás obrátil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu,“ potvrdil serveru Lidovky.cz prezident NKÚ Miloslav Kala.

Úterní policejní razie na ministerstvu obrany a v největší české zbrojařské firmě Excalibur Army byla podle informací LN výsledkem vyšetřování nevýhodného odprodeje nepotřebného armádního majetku. Do soukromé firmy měla tehdy připlout zbrojovka Šternberk přes státní Vojenský opravárenský podnik VOP CZ (VÍCE čtěte ZDE).

Nejvyšší kontrolní úřad se o tento prodej zajímal od září 2012 do března 2013. Už tehdy kontroloři konstatovali, že firma Excalibur Army získala opravárenský podnik ve Šternberku od ministerstva obrany za příliš nízkou cenu.

A zhruba v květnu roku 2013, krátce poté, co Nejvyšší kontrolní úřad prověrku dokončil, se na něj obrátili také detektivové z protimafiánského útvaru. „Bezprostředně po zveřejnění našeho závěru nás kontaktoval přímo Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Požádali o zpřístupnění kontrolních protokolů a poskytovali jsme jim také součinnost v šetření,“ potvrdil serveru Lidovky.cz prezident úřadu Miloslav Kala.

Nejvyšší kontrolní úřad

Policie si od kontrolorů vyžádala nejen utajenou část dokumentace k prověřovanému podniku, ale požádala o spolupráci i samotné kontrolory. „V této souvislosti jsem je zbavil mlčenlivosti a spolupracovali s policií,“ dodal Kala. Jestli se vyšetřování rozjelo až na základě zjištění úřadu, zatím není jasné. Nabízí se ovšem i jiná varianta: protože je plán Nejvyššího kontrolního úřadu známý nějaký čas dopředu, je možné, že se protimafiánský útvar o podezřelé převody zajímal už dříve.

Netransparentní, zhodnotil tehdy NKÚ

Přitom i veřejná část zprávy kontrolorů z prověřování podniku VOP CZ poukazuje na závažná pochybení a prodej Šternberku tehdy úřad označil za netransparentní. Ministerstvo obrany o něm totiž rozhodlo mimo zákon o velké privatizaci (zákon o podmínkách převodu majetku státu na jiné osoby; pozn. redakce) a dokonce souhlasilo s prodejem až po výběrovém řízení a zhodnocení všech nabídek (viz box Zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu).

Přesto kontroloři trestní oznámení v roce 2013 nepodali. Podle informací serveru Lidovky.cz od důvěryhodného zdroje to bylo právě z toho důvodu, aby nedošlo k ohrožení vyšetřování. Podání trestního oznámení by mohlo některé skutečnosti prozradit. Proto byli kontroloři zbaveni mlčenlivosti a s detektivy na případu spolupracovali bez zájmu veřejnosti.

Že zásah souvisí s privatizací zbrojovky ve Šternberku, nasvědčuje také to, že hlavní auditor NATO Jan Vylita nedávno přišel o bezpečnostní prověrku a byl propuštěn z ministerstva obrany. Národní bezpečnostní úřad odebral Vylitovi prověrku na základě utajovaných zpráv zpravodajské služby. Vylita měl ještě coby generální sekretář na ministerstvu obrany na starosti zmíněný odprodej nepotřebného majetku a dohlížel také na privatizaci zbrojovky ve Šternberku.

Zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu

  • Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval od září 2012 do března 2013 hospodaření státního podniku Vojenský opravárenský podnik CZ (VOP CZ), jehož zakladatelem je ministerstvo obrany.
  • Zaměřil se konkrétně na období let 2009 až 2011.
  • Kontroloři se zaměřili na pět případů prodeje nepotřebného nemovitého majetku.
  • Ve Šternberku to byl majetek za 274 milionů, jehož součástí byla i vybavená montážní hala z roku 2007. Stavba stála 219 milionů.
  • Podle znaleckého posudku byla kupní cena stanovena mezi 84 a 134 miliony.
  • Hodnotící komise jako vítěze vybrala nejvyšší nabídku, a to 136 milionů.
  • „Ministerstvo obrany rozhodovalo nekoncepčně a nekoordinovaně,“ napsal tehdy Nejvyšší kontrolní úřad ve zprávě. Souhlas s prodejem udělilo totiž až poté, co ho odsouhlasila dozorčí rada, přestože byl prodej plánován už od roku 2011.
  • Podle kontrolorů nakonec vznikla účetní ztráta ve výši 146 milionů korun. K tomu je třeba připočítat ještě odstupné zaměstnanců, čímž se ztráta vyšplhala až na 187 milionů.

Zdroj: Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...