Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zásah policie na ministerstvu není věc na odstoupení, tvrdí Maláčová. Hamáček souhlasí

V sídle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v Praze zasahovali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V sídle ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v Praze zasahovali... | foto: ČTK

M. Boleslav Pondělní zásah policie na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) není podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) věcí, kvůli které by měla odstoupit z funkce. Stejný názor vyslovil předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. Zdůraznil, že Maláčová je v případu pouze v pozici svědkyně. Dva manažery resortu obvinila policie z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Maláčová v úterý novinářům ve Středočeském kraji řekla, že k záležitosti očekává dopis od premiéra Andreje Babiše (ANO), doufá ale, že se osobně sejdou.

Babiš v úterý v Benešově novinářům řekl, že situaci na ministerstvu pokládá za velký problém a bude chtít po Maláčové vysvětlení. Obrátí se na ni nejspíš dopisem. „Předpokládám, že mi premiér pošle další dopis a pevně doufám, že se k té věci konečně sejdeme, jak jsem několikrát žádala,“ reagovala Maláčová. Dodala, že od Babiše dostává dopisů řadu, premiér však podle ministryně připustil, že je nečte, ale jen podepisuje.

Hamáček uvedl, že na hodnocení případu je ještě brzy. „Je třeba počkat, až bude jasné, co se stalo,“ uvedl. Dodal, že nemůže dát „ruku do ohně“ za každého úředníka MPSV, o kvalitě politického vedení ze strany Maláčové je ale přesvědčen. „Tu věc, kterou nezavinila, ale zdědila, se snažila vyřešit,“ zdůraznil.

Premiér pokládá situaci na ministerstvu za velký problém. K dalšímu angažmá Maláčové ve vládě řekl, že neví, do jaké míry ministryně za celou věc může, nebo nemůže. Připomněl, že každá strana nominuje do vlády své zástupce.

Maláčová policii podala k případu vysvětlení. „Není v jiné pozici než v pozici svědka, nevidím proto důvod, abychom cokoliv řešili,“ řekl na dotaz, zda by měla Maláčová skončit. Neočekává, že by záležitost nějak řešilo v pátek předsednictvo ČSSD. „Nepředpokládám, že by policie takto rychle ukončila šetření, je třeba dát policii prostor,“ uvedl. Přímo kvůli MPSV schůzku s Babišem nechystá. Dodal, že s premiérem se uvidí v pondělí na jednání vlády i koaliční rady. „Budeme a jsme v kontaktu,“ řekl.

Maláčová uvedla, že obviněné postavilo MPSV mimo službu. „Víc se nebudu vyjadřovat, byla jsem poučena, že mám zachovat mlčenlivost,“ dodala. Odchod z ministerstva kvůli kauze nechystá. „Nemyslím si, že je to na odstoupení,“ řekla novinářům.

Na ministerstvu práce zasahovala policie kvůli informačním systémům. Jedním z obviněných, kterým může hrozit 12 let vězení, je podle médií náměstek pro ekonomiku a ICT Jan Baláč (ČSSD). Maláčová uvedla, že resort chystá nový ucelený systém, který plánuje spustit příští rok. „Děláme vše pro to, aby od příštího roku MPSV mělo moderní, funkční a zejména hospodárný systém. Já od svého nástupu jsem z těch 20 podsystémů přesně dle harmonogramu čtyři uvedla do provozu,“ řekla Maláčová. Nový systém by podle ní měl konečně odpovídat potřebám 21. století.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...