• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Ze sborovny do indiánské vesnice

Česko

Jak může někdo jezdit tisíce kilometrů do zimy, vlhka a bídy, a ještě si to užívat?

Olga Vilímková to dělá už třináct let. „Indiáni jsou můj osud,“ říká. Její životní misí se stalo pomáhat jim.

Kdo někdy viděl, s jakou přirozeností se pohybuje mezi indiány v peruánských Andách, vsadil by se, že v minulém životě byla Olga Vilímková jedním z nich. Činorodá, energická a vždycky pozitivní, „profesorita Olga“ je pro ně autoritou i vzorem, členem jejich velké rodiny.

Absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se však k indiánům dostala tak trochu oklikou. Nejprve rok učila na základní škole. Pak vystřídala několik dalších zaměstnání, mimo jiné pracovala i jako realitní manažerka. „V realitní kanceláři mě to sice strašně nebavilo, ale vydělala jsem si tam dost peněz na to, abych mohla jezdit do Peru. Od roku 1995 jezdila do Peru jako průvodkyně a v roce 2001 pracovala jako dobrovolná učitelka na peruánské státní základní škole v obci Pucamarca, v distriktu Chinchero v departmentu Cusco.

Během onoho školního roku učila děti 4., 5. a 6. třídy v jednotřídce a žila v tamní indiánské rodině. Měla tak možnost zblízka poznat každodenní život ve vysokých polohách And, kde jde v podstatě o přežití. Po větší část roku je zima a obyvatelé se živí především pastevectvím a skromným zemědělstvím. V malých vískách nejsou školy a v některých oblastech ani přístup k lékaři. Přesto děti touží po vzdělání a jejich rodiče v něm spatřují východisko pro lepší život.

Nadační fond Inka, který Olga Vilímková založila v roce 2002, se zaměřuje zejména na podporu vzdělávacích aktivit, ale také na uchovávání indiánských tradic a rozvoj venkova. Během šesti let činnosti poskytl fond díky sponzorům prospěchové stipendium pro 700 dětí. Podporuje také 14 studentů na vysokých školách, nyní také s finanční pomocí projektu Medela (latinsky pomoc) Lejly Abbasové a osobností ze světa kultury. O projektu Medela, aktivitách obdarovaných nadací a o NF Inka natočila dokumentaristka Olga Sommerová film, který měl nedávno premiéru v České televizi.

Život mezi Peru a Českem

Svůj čas nyní dělí Olga Vilímková mezi Česko a Peru. V Praze učí na fakultě mezinárodních vztahů VŠE španělštinu a reálie Latinské Ameriky, v Peru se věnuje svému koníčku, jak s nadsázkou říká své angažovanosti pro indiány.

„Nadační fond Inka se snaží přispět k přátelství mezi obyvateli České republiky a Peru. Některé české a peruánské školy se kamarádí, děti se vzájemně poznávají prostřednictvím dopisů ve španělštině a výkresů. V obou zemích pořádáme besedy o životě přátel na druhém konci planety. V Peru probíhá výstava tradičních českých předmětů a v Česku jsme uspořádali výstavy o životě indiánů v horách.“

Mnozí sponzoři dětí, kmotři, jak je děti nazývají, si s dětmi dopisují, někteří „své“ dítě a jeho rodinu v Peru i navštívili. Jeden peruánský koordinátor už navštívil Českou republiku a díky projektu herečky Evy Holubové, přispění kmotrů a příznivců navštíví Českou republiku v příštím roce deset Peruánců. Pokud by chtěl někdo podpořit indiány, může tak učinit např. nákupem jejich výrobků pro své zaměstnance, obchodní partnery či klienty.

„Odbyt je velice důležitý. Každý prodaný předmět indiánům pomůže,“ říká Vilímková, která své bohaté zkušenosti s indiány popsala ve dvou knihách: Učitelkou v Peru a Peru - děti Inků.

Více o NF Inka na www.peru.cz/inka

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás