130 let

„Želivku pročistíme,“ zavázaly se kraje

Česko

PRAHA/PELHŘIMOV V okolí vodního díla Želivka by mělo v budoucnu vzniknout více nádrží a rybníků a další plochy by měly být zalesněny. V obcích, kterými protékají přítoky Želivky, budou vystavěny další čistírny odpadních vod.

Vyplývá to ze společného memoranda, které má pomoci udržet kvalitu vody v tomto nejvýznamnějším přítoku řeky Sázavy. Včera ho podepsali zástupci Prahy, kraje Vysočina a Středočeského kraje, předseda správní rady společnosti Čistá Želivka a předseda zemědělského výboru sněmovny Jiří Papež (ODS).

Vodní zdroj Želivka je součástí vodárenské soustavy, která zásobuje pitnou vodou asi jeden a půl milionu obyvatel ze tří krajů. V posledních letech je údajně problém s čistotou vody v přítocích Želivky. Znečištění pochází hlavně ze zemědělství a mnohdy také ze špatné kanalizace. V okolí navíc klesá množství vody v podzemních zdrojích – podle středočeského hejtmana Petra Bendla lidem v některých obcích vysychají studny.

Tři kraje se proto zavázaly, že budou podporovat projekty, které budou chránit vodní zdroj a pomáhat zlepšovat kvalitu vody v Želivce. „Musíme pečovat o malé přítoky, budovat další čističky a monitorovat znečišťovatele,“ uvedl pražský primátor Pavel Bém. Dodal, že pomoci by mohlo také snižování půdní eroze, kterou způsobuje pěstování některých plodin na svazích, nebo přeměna orné půdy na travní a lesní plochy.

Už před dvěma roky vznikla na Vysočině společnost asi 60 obcí Čistá Želivka, připomněl pelhřimovský starosta Leopold Bambula: „Dlouho to ale trvalo, než se našla společná cesta s Prahou a Středočechy, kteří odebírají z úpravny pod Švihovem 90 procent pitné vody.“

„Voda, která teče do švihovské nádrže, je pak z 90 procent z Pelhřimovska, kterého se tedy bude týkat převážná část opatření. Zornění půdy je tady vysoké – zhruba osmdesátiprocentní, velké splachy půdy jsou do nádrží Sedlice a Trnávka, ze kterých voda teče do vodního díla Švihov, opatření se musejí udělat v zemědělském hospodaření,“ řekl Bambula.

Jednotlivé úkoly se nyní budou projednávat s ministerstvy, s Povodím Vltavy i v parlamentu. Všechny projekty by měly podpořit kraje i Evropská unie.

***

„Dlouho to ale trvalo, než se našla společná cesta s Prahou a Středočechy.“

Autor: