Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zeman a jeho expertní tým se sejde s Maláčovou, budou řešit reformu důchodů a kurzarbeit

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a prezident Miloš Zeman na pražském Hradě při jednání o možném navyšování finančních podpor pro nezaměstnané. foto: Reprofoto/Twitter: Jana Maláčová

Lány (Kladensko ) - Prezident Miloš Zeman a jeho expertní tým se v sobotu na zámku v Lánech sejde s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Mezi témata by mohla kromě otázek spojených s epidemií koronaviru patřit reforma důchodů či prosazení takzvaného kurzarbeitu, který sněmovna tento týden poslala do závěrečného kola schvalování.
  7:38aktualizováno  7:41

Novela zákona o zaměstnanosti předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok.

Maláčová, která před týdnem na sjezdu obhájila funkci místopředsedkyně ČSSD, slíbila předložit vládě návrh důchodové reformy. Počítá s rozdělením veřejného důchodového systému na dva. 

Z prvního by se všem vyplácel základní důchod 10 000 korun, z druhého zásluhová část podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Slíbila také dřívější penzi pro lidi v náročných profesích a zvýšení důchodu o 500 korun za každé vychované dítě.

Zeman se s Maláčovou sešel k vzájemnému jednání před dvěma lety na Pražském hradě. Tehdy mluvili mimo jiné o podmínkách navýšení podpory v nezaměstnanosti. Shodli se podle ministryně na tom, že navýšení by mělo být určeno hlavně nezaměstnaným, kteří chtějí pracovat a budou si skutečně hledat práci.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...