19. listopadu 2014 13:48, aktualizováno  17:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Demonstrace řvounů 17. listopadu byla ostudou Česka

Dav na Albertově čeká na Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dav na Albertově čeká na Miloše Zemana. | foto: Kateřina EliášováLidové noviny

PRAHA Demonstrace k 17. listopadu byla podle prezidenta Miloše Zemana ostudou České republiky. Za rok si organizátory další demonstrace pozve na Hrad, aby vyslechl jejich argumenty. Prezident to řekl na tiskové konferenci. Demonstrace vnímá jako pokračování prezidentské kampaně.

Protesty proti Zemanovi dominovaly pondělním vzpomínkovým akcím na události 17. listopadu 1989 zejména v Praze. Tisíce odpůrců mu na Národní třídě vystavily symbolickou červenou kartu. Při odpoledním odhalení pamětní desky na Albertově stovky lidí Zemana vypískaly, házely po něm vajíčka a vyzývaly ho k odstoupení.

Prezident ve středu řekl, že právě Praha byla jediným velkým městem, kde v prezidentské volbě zvítězil jeho protikandidát Karel Schwarzenberg. „Naprosto chápu, že někteří lidé se ani po roce s touto volbou nedokážou smířit, je mi jich líto,“ řekl Zeman. Zopakoval, že řev není argument. „Kdo jenom řve je kverulant, a nikoli relevantní politický oponent,“ dodal.

PSALI JSME:

Zeman se ve středu také vrátil k zákroku policejních složek na Národní třídě v listopadu 1989. Zásah byl podle něj velice brutální, ale nebyl to masakr. Už v sobotu Zeman zpochybnil význam demonstrace na Národní třídě pro pád režimu. V debatě k výročí revoluce tehdy uvedl, že protest byl jednou z x demonstrací a zákrok Sboru národní bezpečnosti nebyla žádná „krvavá řež“.  Proti jeho vyjádření se ohradil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další politici a účastníci protestu 17. listopadu 1989.  

Ve středu prezident řekl, že zásah policejních složek na Národní třídě v listopadu 1989 byl podle něj velice brutální, ale nebyl to masakr. „Masakr jsou hory mrtvol. Masakr jsou potoky krve. Nepřehánějme, jinak naše historie bude falešná.“

Jmenování profesorů

Zeman na středeční tiskové konferenci komentoval i jmenování profesorů vysokých škol. Uvedl, že bude nadále za určitých podmínek jmenovat profesory vysokých škol a osobně jim i předá dekrety, pokud si to rektoři budou přát.

Jednou z podmínek je, aby před samotným jmenováním dostal seznam navržených kandidátů, a pokud vyjádří o některém z nich pochybnosti, aby byla jeho kandidatura ještě prozkoumána. Zeman se kvůli jmenování profesorů dostal loni do konfliktu s rektory a jeho vztahy s nimi jsou stále napjaté. Zeman připomněl, že netrval na tom, že musí jmenovat vysokoškolské profesory, ale rektoři při několika setkáních s ním projevili přání, aby to tak nadále bylo. Prezident ocenil, že díky úsilí ministra školství Marcela Chládka se podařilo dosáhnout rozumného řešení, že bude jmenovat vysokoškolské profesory, pokud se k nim bude moci vyjádřit včetně případných pochybností k některým z nich. 

Lidovky.cz, ČTK