Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zemědělci vyjedou s traktory a obsadí silnice

Traktor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Traktor - ilustrační foto. | foto: ČTK

BRNO Jihomoravští zemědělci ve středu zpomalí silniční dopravu na 16 místech kraje včetně frekventovaného tahu R43 mezi Brnem a Svitavami. Použijí k tomu bezmála 150 zemědělských strojů a vozidel.

Nechtějí silnice zcela zablokovat, ale jen omezit průjezdnost či zpomalit provoz, aby mohli řidičům předat letáky a poskytnout informace o účelu akce. Protestují tak proti změnám daní a zemědělské politice vlády.

ČTĚTE VÍCE:

"Politici naší země se na zemědělství dívají přezíravě. Každá správná vláda si svou zemědělskou produkci chrání," řekl dnes novinářům předseda regionální agrární komory Václav Hlaváček. Zemědělci chtějí vyvolat další jednání o sporných opatřeních, která by podle nich dále snížila konkurenceschopnost české produkce.

Všechny protestní akce potrvají od 09:00 do 11:00. Patrně největší jihomoravský protest se odehraje na silnici R43, která spojuje Brno a Svitavy. V úseku mezi Lipůvkou a Letovicemi na Blanensku auta zpomalí 30 traktorů s vleky. Další komplikace musejí očekávat řidiči na kruhovém objezdu v Brně-Slatině, přes který projíždí auta mezi krajským městem a Slavkovem u Brna. Farmáři tam přijedou s 25 zemědělskými stroji.

Proti zrušení zelené nafty, proti zdanění vína

Na Znojemsku připravují zemědělci hned deset akcí, na každou si vyhradili pět strojů. Na Hodonínsku čekají řidiče potíže na dvou silnicích první třídy - na silnici 55 ve Strážnici směrem na Břeclav a silnici 54 v okolí Veselí nad Moravou. Dva protesty se uskuteční na Břeclavsku. Okres Vyškov se k této formě protestu nepřipojil.

Celostátní protesty směřují proti vládním plánům na zrušení vratky spotřební daně z nafty a proti spotřební dani z tichého vína. Zemědělci prý nechtějí způsobit kolaps dopravy, ale zvýšit informovanost lidí. Pokud by podle nich obě daňové změny skutečně vstoupily v platnost, zvýší se ceny zemědělských komodit, a tím pádem i potravin.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...