17. ledna 2019 9:39, aktualizováno  12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeptejte se toho druhého, já tam nebyl, křičel podezřelý z vraždy čerpadlářky. Soud uvalil na oba muže vazbu

Cesta podezřelých z vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi k soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta podezřelých z vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi k soudu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Mělník  Oba muži obvinění kvůli prosincovému loupežnému přepadení čerpací stanice v Nelahozevsi na Mělnicku a zastřelení obsluhy jdou do vazby. Mělnický soud ve čtvrtek vyslyšel návrh státního zástupce a uvalil na ně vazbu ze všech tří existujících zákonných důvodů.

Oba se vzdali práva stížnosti proti vazbě. Starší muž, který je obviněný z vraždy, před soudem odmítl vypovídat. Při příchodu do jednací síně vykřikoval, že na místě činu nebyl.

„Zeptejte se toho druhého, já jsem tam vůbec nebyl,“ řekl údajný střelec při příchodu do jednací síně mnoha novinářům čekajícím na chodbě. U soudu strávil asi 20 minut. Státní zástupce Tomáš Milec později novinářům řekl, že údajný lupič odmítl vypovídat. Dvaatřicetiletý muž je obviněný z vraždy, hrozí mu až výjimečný trest.

Před soudem tak mluvil jen mladší z údajných pachatelů. Tomu je 26 let a obviněn byl z loupeže. Bude-li uznán vinným, hrozí mu až desetiletý trest vězení.

Podle státního zástupce hrozilo jak to, že muži uprchnou, tak to, že budou ovlivňovat nevyslechnuté svědky nebo budou v trestné činnosti pokračovat. Soud jako vazební uznal všechny tři důvody.

Údajný střelec vykřikoval, že nic neudělal, už ráno na soudním dvoře. Když oba vystoupili z policejního auta, začal křičet na toho druhého, že s ním na čerpací stanici nebyl a že je nevinný.

Cesta podezřelých z vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi k soudu.
Cesta podezřelých z vraždy čerpadlářky v Nelahozevsi k soudu.

Před soud předstoupil jako první mladší z obviněných. Eskorta ho přivedla do jednací síně zhruba v 8:50, začátek jednání byl původně plánovaný na 8:30. Muž šel klidně, nesnažil se ani zakrývat si obličej. Ruce měl spoutané pomocí takzvaného medvěda, kdy má zadržený kolem pasu kožený pás, k němuž jsou přichycena pouta, kterými má spoutané ruce. V jednací síni strávil zhruba hodinu a půl.

S nezakrytým obličejem a rukama spoutanýma „v medvědovi“ dorazil i druhý obviněný, jednací síň pak opustil podstatně rychleji. Policie oba odvedla z jednací síně v poutech přímo do policejního auta.

Vyšetřovatelé teď budou shánět další důkazy. Podle Milce může trvat vyšetřování další tři měsíce. „Jde o to, aby byla velmi podrobně objasněna otázka, do jaké míry druhý z obviněných věděl o tom, že může být použita zbraň,“ vysvětlil novinářům. Bude podle něj nutné vypracovat znalecké posudky. Bude-li vyšetřování trvat déle, bude muset mělnický soud rozhodovat o prodloužení vazby pro oba.

Tragédie, která vyvolala velkou pozornost veřejnosti, se stala loni 3. prosince. Pachatelé v noci vtrhli na benzinovou pumpu a zastřelili čerpadlářku, která se před nimi chtěla schovat a utekla do zadní místnosti čerpací stanice. Pak uprchli s lupem v celkové hodnotě asi 13.000 korun. Oba podezřelé zadržela policie tento týden v pondělí pozdě večer. Mladšího chytili policisté v Kralupech nad Vltavou, staršího ve Vojkovicích na Mělnicku.

ČTK