Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dvojkou ODS je nečekaně Stanjura, mezi řadové místopředsedy pronikl Vondra

Nové vedení ODS. Zleva: Jan Zahradil, Martin Baxa, Miloš Vystrčil, Petr Fiala,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nové vedení ODS. Zleva: Jan Zahradil, Martin Baxa, Miloš Vystrčil, Petr Fiala,... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Statutárním zástupcem staronového předsedy ODS Petra Fialy zvolil kongres Zbyňka Stanjuru. Šéf poslanců občanské demokracie nahradil ve funkci dosavadní první místopředsedkyni Alexandru Udženiju, která kandidovala v první volbě jako jediná, ale překvapivě nezískala dostatečný počet hlasů. Na nominaci Stanjury se po neúspěchu Udženiji dohodlo vedení ODS s regionálními lídry. Ve volbě získal 322 z 500 odevzdaných hlasů.

Stanjura měl nakonec dva protikandidáty navržené z pléna. Bývalý bulvární novinář a starosta Řeporyjí Pavel Novotný získal 65 hlasů, radní pro školství Prahy 6 Marie Kubíková 69 hlasů. V obou volbách nominaci pro časové vytížení odmítl europoslanec Alexandr Vondra.

Stanjura po zvolení uvedl, že věří ve vítězství ODS ve volbách. Dosud byl ve vedení ODS jako předseda poslaneckého klubu. A nominaci z předsjezdových konferencí měl pouze jednu, a to na místo řadového místopředsedy.

Zvolením Stanjury bude mít ODS v čele dva Moraváky, Fiala je z Brna, Stanjura z Opavy. Dosud přitom platilo, že strana dá na vyvážené zastoupení krajů ve vedení. Udženija je pražskou zastupitelkou.

Zástupcem staronového předsedy ODS Petra Fialy zvolil kongres Zbyňka Stanjuru.
ODS po neúspěchu dosavadní první místopředsedkyně Alexandry Udženiji volí...

Fiala při oznámení nominace Stanjury uvedl, že je přesvědčen, že šéf poslaneckého klubu je výraznou osobností ODS. Zdůraznil, že je také jednou z nejvýraznějších osobností Sněmovny, zakládající člen ODS a byl by i dobrým prvním místopředsedou ODS. Stanjura v krátkém projevu uvedl, že chce chránit zájmy střední třídy a ODS chce pomoct dovést k vítězství ve volbách. „Máme na to, vyhrajme volby pro sebe, pro střední třídu, pro Českou republiku,“ uvedl. 

Sestava místopředsedů

Staronový předseda ODS Petr Fiala je spokojen se složením nejužšího vedení strany, má podle něj silný mandát. Uvedl to po rozhodnutí kongresu, že řadovými místopředsedy ODS zůstávají senátor Miloš Vystrčil a poslanci Martin Kupka a Martin Baxa. Sestavu čtyř místopředsedů doplní místo končícího Evžena Tošenovského jiný europoslanec Alexandr Vondra, který v sobotní volbě na kongresu ODS v Praze dostal nejvyšší počet hlasů. Ve vedení strany doplnili znovuzvoleného předsedu a nového prvního místopředsedu Zbyňka Stanjuru. Ten chce dál vést poslanecký klub ODS.

Po prohře Alexandry Udženiji v obhajobě postu první místopředsedkyně ztratili občanští demokraté ve vedení jedinou ženu. „Jsme si vědomi tohoto nedostatku. Nevíme, čím to je. Rozhodli tak delegátky a delegáti kongresu,“ komentoval absenci žen Fiala na tiskové konferenci. Poznamenal, že v ODS jako demokratické straně neexistují kvóty a rozhoduje to, kdo si o funkci řekne a chce o ni usilovat.

Všichni čtyři kandidáti byli zvoleni rovnou v prvním kole. Vondra, který si při dlouhém kandidátském projevu vysloužil od delegátů mnohokrát potlesk, dostal 443 hlasů z 487 platných lístků. Vystrčil (432 hlasů) a Kupka (405) pokračují ve funkcích, které zastávají stejně jako Fiala od začátku roku 2014. Baxa, který v sobotu uspěl s 338 hlasy, je ve vedení doplnil o čtyři roky později.

Stejně jako předtím ve volbě prvního místopředsedy neuspěli dva kandidáti, kteří se mezi uchazeče dostali až přímo v hale O2 Universum, kde se kongres koná. Starosta Řeporyjí Pavel Novotný dostal 103 hlasů, radní pro školství Prahy 6 Marii Kubíkovou podpořilo 64 delegátů.

Babiš prodává lež a lejna

Kontroverzní starosta Řeporyjí v proslovu, který měl připraven jako kritický na třetí hodinu ráno, nikoli volební, své stranické kolegy kritizoval za neschopnost prezentovat práci v médiích. Bývalý bulvární novinář mluvil na druhou stranu ale o své loajalitě k Fialovi. Na úvod své provokativní řeči se vyjádřil k překvapivé situaci ve volbě prvního místopředsedy: „Gratuluji venkovu, že nemá ani koule postavit vlastního kandidáta, když tady dělá převrat“.

V projevu Novotný pochválil svou práci na zviditelnění Řeporyjí přes kauzu s plánem na výstavbu pomníku vlasovců. „O vás nepsala půl roku ani regionální příloha Rudého práva,“ řekl delegátům. Klíč k úspěchu ODS podle něj tkví v sebereflexi a odhodlání. „(Předseda ANO Andrej) Babiš nejedná slušně, prodává lež a lejna, ODS má větší potenciál. Máme na to, ale musíme si věřit jako Řeporyje,“ řekl. Svoji řeč uzavřel: „Nevím, jestli tu stranu budu za deset minut opouštět, nebo vést. Obojí zvládnu“.

Dosavadní statutární zástupkyně předsedy Petra Fialy Alexandra Udženija získala v první volbě pouze 217 z 434 platných hlasů. Neměla protikandidáta. Po vyhlášení výsledků pražská zastupitelka uvedla, že již nebude kandidovat a dá prostor novým lidem.

Podle volebních pravidel potřebovala Udženija k obhájení funkce získat nadpoloviční počet hlasů z počtu vydaných hlasovacích lístků, těch bylo 514. Ke zvolení tak političce chyběly čtyři desítky hlasů.

„Tohle patří k politickému životu, přeji nástupci, aby byl po boku Petra Fialy a ostatních tak loajální, jako jsme byla já,“ uvedla. Nyní se chce soustředit hlavně na Prahu. Fiala má dál její podporu.

Profil Zbyňka Stanjury (55)

Datum a místo narození: 15. února 1964, Opava

Vzdělání: vystudoval elektrotechnickou fakultu Vysokého učení technického v Brně, obor elektronické počítače.

Současná funkce: člen Poslanecké sněmovny (od října 2013), předseda poslaneckého klubu ODS (od listopadu 2013), člen volebního a rozpočtového výboru Sněmovny.

Předchozí působení: před vstupem do komunální politiky pracoval v letech 1992 až 2002 jako programátor a později ředitel ve firmě ESKON, věnující se identifikačním systémům; byl členem zastupitelstva Moravskoslezského kraje (2000-2011) a krajským radním (2000-2008); v letech 2002 až 2010 byl primátorem Opavy a místopředsedou Svazu měst a obcí České republiky; po svém zvolení do Sněmovny se koncem května 2010 stal prvním místopředsedou poslaneckého klubu ODS, od května 2011 do prosince 2012 jej vedl; v prosinci 2012 se stal ministrem dopravy, resort vedl do července 2013; v listopadu 2013 byl po dalších volbách do Sněmovny zvolen předsedou poslaneckého klubu ODS, funkci si udržel i po volbách v roce 2017.

Členství v politických stranách: členem ODS je od roku 1991, řadu let byl předsedou moravskoslezské ODS, nyní je místopředsedou.

Rodina: ženatý (od 2004)

Ostatní:

  • V ODS je Stanjura expertem na dopravu.
  • Ve volbách do Sněmovny 2013 a 2017 byl lídrem kandidátky ODS v Moravskoslezském kraji.
Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!