Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Omezení počtu lidí v obchodech, člověk musí mít pro sebe 15 metrů čtverečních. Nedělní zákaz prodeje nezrušen

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Aktualizujeme
Praha - V obchodech, které nyní mohou být otevřené, například potravinách, bude od středy platit omezení počtu lidí na plochu. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů čtverečních. Vymezená plocha se týká zákazníků, nepočítá se do ní personál. V pondělí to schválila vláda, sdělil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Nařízení je součástí nového protipandemického systému (PES), který v pátek představilo ministerstvo zdravotnictví.
  16:33aktualizováno  21:43

Zástupci maloobchodníků nařízení kritizují, zvýší podle nich riziko nákazy. Vzroste mobilita lidí, hrozí panické nákupy, uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

„Pokud máme vše spouštět v jednom termínu, mobilita lidí se zvýší a musíme ji tedy někde ubrat. V každém segmentu jsme tedy museli udělat nějaké restrikce, abychom tam pohyb omezili,“ uvedl na tiskové konferenci vlády ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Omezení 15 metrů čtverečních na jednoho člověka má podle modelu uvolňování platit od třetího stupně pohotovosti. V prvním, nejlehčím stupni rizika budou moci na 15 metrech čtverečních provozní plochy nakupovat maximálně čtyři lidé. Ve druhém stupni se počet zákazníků snižuje na dva.

Svaz obchodu podle Prouzy vládu opakovaně upozornil na to, že 15 metrů čtverečních je odborně nijak nezdůvodněný limit a způsobí koncentraci lidí před prodejnami. Navíc zvýší mobilitu zákazníků, kteří se budou mezi prodejnami pohybovat a hledat nejkratší řadu. Vůbec obslouženo kvůli restrikci nebude 20 až 30 procent lidí. Další budou v nákupní špičce čekat až hodinu ve frontě před obchodem.

O plánu uvolňování zástupci vlády podle Havlíčka přibližně týden denně diskutovali se zaměstnavatelskými svazy a podnikatelskými asociacemi. S Hospodářskou komorou a SOCR se podle něj na 15 metrech čtverečních neshodli. Systém podle Havlíčka ale bez problémů funguje například na Slovensku. Je podle něj pravda, že je provoz náročnější, musí se řešit řízení front, ale díky vzájemné toleranci a disciplinovanosti to tamní obchodníci zvládají v klidu, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Malí prodejci s opatřením podle něj nemají problém, lobbingu u velkých řetězců rozumí, ale požádal i je o toleranci nařízení.

Podle informací  potravinářské řetězce nyní pracují na nalezení provozního řešení pro schválenou restrikci. S jejím zavedením počítaly nejdříve od příštího pondělí. „Ve spolupráci se SOCR a ministerstvem průmyslu a obchodu řešíme nyní implementační pravidla pro metodiku PES. Chceme využít systém, který jsme pilotovali na našich obchodech a zajistit bezpečné nakupování pro všechny naše zákazníky,“ uvedl mluvčí společnosti Tesco Václav Koukolíček.

„V tuto chvíli hledáme odpovídající řešení. Naše zkušenosti od zahraničních kolegů však ukazují, že v případě omezení počtu osob v prodejnách se budou před prodejnami tvořit fronty desítek až stovek osob. V takovém případě by tak mohlo docházet až k více jak hodinovému čekání na volný vozík, navíc s přihlédnutím k ročnímu období za poměrně chladného počasí,“ uvedl pro Lidovky.cz Tomáš Myler, mluvčí Lidlu.

„Jakékoliv dodržování bude nesmírně obtížné, i z důvodu, že naše prodejny mají od několika desítek až po stovky metrů čtverečních. Hlavní komplikace ovšem spadne na zákazníky a zaměstnance. Zákazníci budou odkázáni čekat před prodejnami, což ve špatných a mrazivých podmínkách může být například pro seniory nebezpečné,“ řekl serveru Lidovky.cz Lukáš Němčík, marketingový šéf Coop.

V České republice od 22. října platí zákaz maloobchodního prodeje. Výjimku mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky či květinářství. Obchody mohou mít od pondělí do soboty otevřeno maximálně do 20:00, o nedělích musí být většina prodejen zavřená. Do obchodů mohou vstupovat maximálně dva lidé, od ostatních musejí dodržovat dvoumetrový odstup. U vstupu je zákazníkům k dispozici dezinfekce, u nebaleného zboží je doporučováno používání jednorázových rukavic. Prodejci preferují bezhotovostní platbu.

Autoři: ,