Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Covidová situace je nejlepší za téměř rok. V neděli přibylo po celém Česku pouhých 90 případů

Testování na covid foto: Pixabay.com

Aktualizováno
Praha - Testy v Česku v neděli potvrdily 90 případů koronaviru, nejméně od loňského 13. července. Pod stovkou byl denní přírůstek naposledy loni 19. července. Takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel, kleslo pod hodnotu 22. Ještě před měsícem bylo nad 100. Snižuje se ve většině krajů.
  8:06aktualizováno  9:56

Dávku očkování proti nemoci covid-19 v neděli dostalo 40 570 lidí, zhruba o desetinu víc než před týdnem a za neděli dosud nejvíc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nedělní počet nově potvrzených případů je zhruba o pětinu nižší než před týdnem. Méně se ale i testovalo, nedělních zhruba 47 tisíc antigenních a PCR testů bylo o čtvrtinu méně než o týden dřív. Z preventivních testů nákazu ukázala méně než jedna desetina procenta. Méně než procento pozitivních potvrdily diagnostické testy, které podstupují třeba lidé vykazující příznaky.

Od počátku loňského března, kdy se v Česku objevili první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu potvrzených případů nákazy. S covidem-19 dosud zemřelo 30 164 lidí. Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se dostaly téměř na 17 tisíc. Podobně ubývá úmrtí s covidem-19. V březnu s nemocí denně zemřelo až kolem dvou stovek lidí, v posledních deseti dnech je úmrtí méně než deset.

Národní očkovací centrum proti covid 19.
Národní očkovací centrum proti covid 19.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 k neděli klesl na 281, ve vážném stavu bylo v nemocnici 45 nakažených. Obě čísla byla naposledy nižší v první polovině loňského září.

Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se k pondělku zvýšilo na 0,83. Po téměř třech týdnech se vrátilo nad 0,8, stále se ale drží výrazně pod hodnotou jedna, což znamená, že šíření epidemie zpomaluje.

Zdravotníci v Česku dosud aplikovali 5,87 milionu dávek očkování proti covidu-19, u většiny používaných vakcín jsou k plnému naočkování potřeba dvě dávky. Ukončené očkování má 1,74 milionu lidí.

Další zmírnění protiepidemických opatření v pondělí projedná vláda. Zabývat se bude sjednocením pravidel pro kulturu s dalšími odvětvími, ve kterých jsou nyní menší nároky na testy a provozovatele. Na 1000 by se mohl zvýšit limit pro počet návštěvníků vnitřních kulturních akcí, na 2000 u venkovních akcí. Ministři by měli jednat také o možném zrušení povinnosti zakrývat si ústa a nos pro žáky během vyučování ve třídách. 

Autor: