Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: Palasovy podezřelé peníze, válka s Norskem a proč se jezdí v Blance v protisměru?

Česko

  20:23
PRAHA - Aby mohl vůbec začít stavět, musel si senátor, exministr zemědělství a bývalý severomoravský hejtman Jaroslav Palas půjčit. Desetimilionová suma, která pomohla odstartovat stavbu Palasova problematického sídla pod Pradědem, ovšem podle policie vyvolává podezření z praní špinavých peněz.

Eva Samšuková foto: Archiv Evy Samšukové

Minus 10 milionů. Senátor Palas postavil penzion z černých peněz, míní policie

Věřitel Jiří Krušina, jinak právník a podnikatel v energetice, nastavil politikovi velmi vstřícný úrok a posečkal Palasovým i se splácením

„Půjčka mohla být sjednaná účelově, aby byl vyvolán dojem, že inženýr Palas disponoval nutnými finančními prostředky k výstavbě rodinného domu a v návaznosti na to dokládat způsob úhrady za provedené stavební práce,“ stojí v policejním dokumentu, který hodnotil tříleté vyšetřování Palasových majetkových poměrů. „Zároveň tak tímto způsobem došlo k částečnému zakrytí skutečnosti, že rodina Palasova neměla na počátku realizace výstavby k dispozici téměř žádné vlastní naspořené finanční prostředky,“ uvádí dosud neznámé momenty dokument, s nímž se server Lidovky.cz seznámil.

Podivnosti se dějí i v nedávno otevřeném tunelu, který tedy vlastně podle firmy Metrostav není ani tunel. Někteří lidí totiž v „netunelu“ jezdí v protisměru.

Není to ojedinělý omyl zbloudilého řidiče, ale extrémně nebezpečný trend. Po dvou týdnech od spuštění tunelového komplexu Blanka se objevila řada případů, kdy šoféři stočili svá auta přímo do protisměru. A to z prostého důvodu, že najeli jinam, než původně zamýšleli.

Děje se tak většinou při nájezdu z rampy křižovatky Malovanka do tunelu Brusnice (Blanka se skládá ze tří různých tunelů, nejde o jednolitou podzemní cestu – pozn. red.). Řidič zajede do odstavného zálivu a tam se prostě otočí do protisměru.

Do tunelu přijíždějí zásahové vozy.

„Od spuštění tunelu se tak děje až na výjimky každý den. Stává se to jen v nočních a ranních hodinách. Odborníky napadlo, že si řidiči myslí, že v tuto dobu si to můžou dovolit,“ popisuje František Brtek, vrchní komisař z pražské dopravní policie. Pracuje na Oddělení centrálního řízení dopravy a na starosti má mimo jiné dohled nad tunelem Blanka.

Páni řidiči se prostě neřídí podle cedulí. I proto jsme se rozhodli zmapovat některé specifické cedule. Tu připomínající Klausův výstup na Blaník, pamětní plaketu oznamující, že zde kojila pěvkyně Dagmar Pecková syna Theodora či pamětní desku na místě, kde David Rath spadl z kola. Recesistické cedule či desky najdeme po celém Česku. Server Lidovky.cz vybral pár zajímavých.

Záporno

Před nedávnem se nedaleko místa, kde spadl bývalý poslanec za ČSSD a středočeský hejtman David Rath z kola, objevila pamětní deska, která jeho pád připomíná. Na ceduli stojí:Kázal vodu, sám ve vínu sedmimiliony krad’. A světu do očí se k tomu drze smál. Leč bitvu s právem o svou čest neustál. Než přijmout verdikt zde radši filmově z kola spad’. Druhdy bohorovný sociální demokrat MUDr. David Rath. 26.4. LP 2015.

O dalších cedulích, třeba o opaku Kladna - Zápornu čtěte ZDE.

V rámci seriálu Češi v cizině jsme tentokrát zavítali až za velkou louži. Eva Samšuková strávila v americkém Bostonu pět měsíců. Chtěla se naučit jazyk a zažít něco nového. „Nejvíc mi chyběly knedlíky. Na rozdíl od Čechů jsou Američané zvyklí jíst k obědu jen lehký sendvič a k němu malou polévku nebo salátek. Proto na mě ze začátku koukali divně, když jsem si k obědu dala všechno dohromady, a to ještě v pro nás běžných porcích,“ říká Češka.

Eva Michaláková.

Divně nyní koukáme my i na Nory. Tenhle severský národ se stal pro některé Čechy nepřítelem číslo 1 a nejraději by proti němu, soudě dle reakcí na sociálních sítích, zahájil válku. Eva Michaláková totiž ztrácí oba syny: mladší jde k adopci,staršího nesmí vůbec vídat. Norské rozhodnutí je nefér, když rodina Michalákových jeví zájem, říkal ředitel českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. To Miloš Zeman by rovnou vyhostil norskou velvyslankyni.

Ale abychom nekončili smutnými zprávami, máme i jednu pozitivní. Policisté od pondělí hledali třináctiletou dívku z Bítovčic na Vysočině. Z domova odešla v pondělí ráno do školy, kam ale nedorazila. Když se později nevrátila domů, rodina se spojila s policisty, kteří nasadili do pátrání mimo jiné i vrtulník a psovody. Dívka policie nalezla v úterý a je v pořádku, sdělila mluvčí krajské policie Jana Kroutilová.

Tak hezký, pokud možno pozitivní, večer.

Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury
Nedělají jen kosmetiku: Ochutnaly jsme sypané čaje od Manufaktury

Svěží limonády jsou doslova k nezaplacení v horkém létě, ale právě teď v zimě vás krásně zahřeje teplý šálek dobrého čaje. Čajová sezóna je na...