25. března 2015 20:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: policisté loupící s protitankovou střelou, záhadná katastrofa a jídlo na záchodě

Letadlo se roztříštilo o vysoké horské štíty jihofrancouzských Alp, na místě, k... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo se roztříštilo o vysoké horské štíty jihofrancouzských Alp, na místě, k... | foto: Reuters

PRAHA Na ministerstvu vnitra umí točit peníze. Právě ministr vnitra Milan Chovanec totiž loni rozdával svým podřízeným nejvyšší odměny. A celý svět i ve středu s napětím sledoval tragédii ve francouzských Alpách, kterou dál obestírají záhady. Tady jsou zprávy dne.

Jsou to hezká čísla: 525 tisíc, 505 tisíc, 475 tisíc... Přehledu úřednických odměn na jednotlivých ministrstvech vévodí vnitro, na paty mu ale šlape šéf státní kasy Andrej Babiš. Náš server Lidovky.cz, který odměny dlouhodobě sleduje, už má odpovědi od všech ministerstev s výjimkou průmyslu a obchodu, který se zatvrzele brání zaslat informace. 

Páni ministři by mohli zvážit udělování odměn i kartářkám. Protože zřejmě umí dobře proklepnout spolupracovníky. Aspoň si to myslel kladenský byznysman Ivan Štípek - stíhaný kvůli stamilionovým daňovým podvodům. Kartářka Iveta V. podle všeho umí podle křestního jména a věku „proklepnout“, zda je daná osoba spolehlivá. 

O rady karet však nestál jen Štípek, ale i jeho pravá ruka, bývalý bodyguard Radovana Krejčíře a boxer Daniel Macháček. „Chodil ke mně s Ivanem Štípkem na skupinovou terapii a na výklad karet,“ přiznala žena. Nemilým překvapením pak asi pro onu ženu s magickými schopnostmi bylo, že se na ona proklepnutí po zásahu daňové Kobry vyptávali policisté a kartářka musela k výslechu.

Ale zpátky k vnitru. To, že jsou policisté specialisté na zločiny, asi nikoho nepřekvapí. Překvapivějším faktem však je, že zřejmě stojí i za jednou z největších loupeží v dějinách České republiky. Zločinci, tedy policisté, dokonce disponovali a hrozili použít protitankovou střelu. Vyšetřovatelé v případě zmizelých 77 milionů korun učinili posun už minulý týden, když našli zakopané kosterní pozůstatky jednoho z podezřelých

Havarovaný airbus se při nárazu roztříštil.
Francouzští vyšetřovatelé zveřejnili první snímky nalezené černé skříňky z...

I ve středu celosvětovému zpravodajství dominovala tragédie Airbusu Germanwings. Vyšetřovatelé už stačili analyzovat první černou skříňku, ale ještě podle ní nelze určit příčinu pádu letounu. Z druhé černé skříňky našli zatím pouze obal. Nad příčinou pádu se tak dál vznáší otazníky. 

Při havárii zemřelo i 16 gymnazistů z  německého města Haltern am See a jejich dvě učitelky. Osudnému letu se mohli přitom na poslední chvíli vyhnout.  Jedna z dívek si zapomněla doklady a na letiště jí je na poslední chvíli přivezla hostitelská rodina. Pobytu se přitom nemohli zúčastnit všichni zájemci. „Já jsem vlastně chtěla letět také,“ řekla listu Die Welt nejmenovaná 16letá dívka. Míst ale nebylo dost pro všechny. „A tak jsme losovaly. Vyhrála jiná holka z pořadníku,“ podotkla a zarazila se. „Vyhrála“ není vhodné slovo, ale tehdy to prý tak vnímala.

Tragický pád Aibusu A320.

Tragický pád Aibusu A320.

Na místo katastrofy ve středu dorazil také náš spolupracovník, který v reportáži popsal, jak tragédii vnímají místní občané. „Tenhle region byl zatím proslulý díky Alpám a blízkosti Azurového pobřeží. Teď bude známý i kvůli něčemu jinému, o dost strašlivějšímu,“ říká Monique z městečka Digne-Les-Bains. 

A její kamarádka Nicole Fouque ukazuje prstem na sněhem pokryté vrcholky Alp. „Tamhle je vesnička v horách Seynes, kde momentálně pracuje krizový štáb.“ Podle Nicole spatřilo střemhlavý let Airbusu vícero obyvatel městečka. „Viděli ho, ale nikdo neslyšel náraz ani výbuch. Je to hrozné, co se tu stalo.“

Dění v Česku ještě dominovaly nekonečné debaty ohledně konvoje americké armády, který sem v neděli dorazí. Tomáš Baldýnský okomentoval facebookovou  „válku“ s Jiřím Vyvadilem, fanatickým odpůrcem dragounské jízdy. Aktivní ale nejsou jen odpůrci, po celém Česku se chystá řada akcí na podporu konvoje. Co se bude dít, nám popsal Václav Marhoul.  „Všechno probíhá bez sponzorů. Jde o uvědomění si toho, kam patříme,“ říká.

Roman Vaněk nám zase popsal, jaké to je, když se rozhodne uskutečnit si sen v podobě otevření restaurace. „Většinou pak takovým nadšencům navrhujeme, aby nám zaplatili pár desítek tisíc za to, že jim jejich nápad rozmluvíme a oni ušetří osm milionů, neztratí rodinu a budou žít příjemný život restauračních hostů.“ 

Potraviny skladované na toaletě

Potraviny skladované na toaletě

A že má pan Vaněk pravdu si můžete přečíst v článku o zavření sedmi restaurací potravinářskou inspekcí. „Trus se nalézal nejen na podlaze a v rozích místnosti ale i mezi jednotlivými rozpracovanými korpusy dortů s krémem. Na podlaze pod regálem byl také zjištěn nezakrytý otvor v zemi o průměru cca 10 cm, který byl možným vstupem pro hlodavce.“ Je tak lepší řídit se známým příslovím, které říká: „Ševče, drž se svého kopyta“. 

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz