Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nad Špilberkem zavlály rudé trenky. Na podporu Ztohoven chystá Husa na provázku i minioperu

Nad Špilberkem zavlály rudé trenky. Vyvěsilo je tam divadlo Husa na provázku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nad Špilberkem zavlály rudé trenky. Vyvěsilo je tam divadlo Husa na provázku | foto: Anna Vavríková, MAFRA

BRNO/PRAHA Divadelníci z Husy na provázku v pondělí v podvečer vyvěsili na brněnském hradě Špilberku červené trenýrky. Vyjádřili tak solidaritu skupině Ztohoven, jejíž tři členové čelí obžalobě z výtržnictví, krádeže a poškozování cizí věci, protože loni na Pražském hradě vyměnili prezidentskou standartu právě za červené trenýrky.

Husa na provázku věnuje Ztohoven celou příští sezonu. „Česká společnost je znovu v důležité době, buď začneme různé věci zakazovat, řešit silou, anebo - což je naše představa - je budeme řešit v demokratickém dialogu,“ řekl v pondělí novinářům umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek.

Na příští sezonu chystá Morávek minioperu Včera jsme to spustili. Chce na jeviště převést zhudebněný trestní spis v kauze Ztohoven, včetně autentických formulací, jež jsou podle Moravka na jednu stranu směšné, zároveň z nich jde strach.

Akci na Pražském hradě provedli Ztohoven loni na podzim. O standartě původně tvrdili, že uletěla, podle aktuálních informací ji ale rozstříhali na 1152 kousků, které rozdávají. Jeden kus míří i do Brna. „Dneska večer bude ústřižek standarty s námi při představení Balada pro banditu,“ řekl Morávek.

Akci s trenýrkami na Špilberku divadelníci provedli s vědomím Muzea města Brna, které hrad spravuje. Brněnský prapor při tom ponechali na stožáru.

Případem Ztohoven se začne ve středu zabývat soud. Trojici umělců hrozí až tři roky vězení. Podle divadelníků však šlo o výstřední umělecký čin, nikoliv výtržnictví.

Prodej na Hlavním nádraží

Skupina Ztohoven rozdává kousky rozstříhané prezidentské standarty ve všech krajích České republiky, uvedl jeden ze členů Ztohoven, který si říká Petr Žílka. Lidé ústřižky dostávali v pondělí třeba na hlavním nádraží v Praze. Společně s kusem látky z umělého vlákna obdrželi i přístup k určité částce v bitcoinech, kybernetické měně. Standartu spolek vyměnil loni na podzim na Pražském hradě za obří červené trenýrky. Spolek Ztohoven v pondělí oznámil, že standartu rozstříhal na 1152 kousků.

Nad Špilberkem zavlály rudé trenky. Vyvěsilo je tam divadlo Husa na provázku
Červené trenýrky vlající namísto prezidentské standarty.

Zpravodaj ČTK dostal dva ústřižky na pražském hlavním nádraží. Kousky látky o velikosti asi deset krát deset centimetrů jsou umístěny v obálce s potiskem v podobě červených trenýrek. Přilepeny jsou na kusu papíru s textem, který připomíná popisek u uměleckých děl. Součástí textu jsou i speciální zabezpečené QR kódy, které obdarovanému umožňují přístup k bitcoinové hodnotě v přepočtu ve výši asi 13 a 16 korun.

Policie hodnotu standarty vyčíslila asi na 33 tisíc korun. Žílka ČTK řekl, že jednotlivými útržky nyní spolek hodnotu standarty vrací.

Standarta z banneroviny

Poznamenal, že členové skupiny byli zpočátku z výše ceny zástavy vzhledem k materiálu, ze kterého byla vyrobena, překvapeni. Později prý ale zjistili, že částka kvůli kvalitě tisku a rozměrům kolem tři krát tři metry nejspíš nadhodnocena není.

Podle Žílky jde o potištěnou bannerovinu, tedy umělý materiál používaný na některé reklamní poutače. „Je to jedna ze zajímavých okolností, ten fetiš kolem toho, že to je nějaký originál. Je to spotřební věc,“ řekl Žílka. I to je podle něj jeden z důvodů, proč standartu rozstříhali. „Cítili jsme kolem toho tlak na nalezení, jak kdyby to byl nějaký ježek v kleci skrývající tajemství,“ poznamenal.

Ovčáček: 'Jde o vraždu'

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček potvrdil, že na výrobu standarty byla použita látka z umělých vláken, která je odolná vůči povětrnostním vlivům a byla barevně potištěna. Rozstříhání standarty označil za stejný případ, jako když se pachatelé vraždy pokouší znemožnit identifikaci oběti. „V tomto případě jde o vraždu symbolů české státnosti, který byl právě za účelem ztížení identifikace skupinou Ztohoven rozřezán na malé kousky,“ řekl Ovčáček.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Loňský ročník filmového festivalu v Benátkách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Loňský ročník filmového festivalu v Benátkách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Loňský ročník filmového festivalu v Benátkách - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....