130 let

Diskuze

Dukovany čelí riziku předčasné smrti. A hrozí jim role „rukojmího“ Temelína.

Prodloužení životnosti jihomoravské elektrárny o deset let je pravděpodobné. O 20 let však velmi nejisté.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

C79h30á26n 94Š79í20m84a

26. 1. 2014 4:45
Rukojmí, bez rukojmího, k rukojmímu a vidím koho?
Zase rukojmího?To snad ne! "Substantivum rukojmí lze v současné češtině považovat za maskulinum nebo femininum (podle smyslu); formou může jít o neutrum. V sg. jsou možné koncovky podle jarní vedle koncovek podle stavení; v pl. jen podle staveni: G rukojmí, D rukojmím, A rukojmí, L (o) rukojmích, I rukojmími." http://is.muni.cz/www/393725/Prirucni-mluvnice-cestiny-morfologie.txt
0 0
možnosti
D

Dank

3. 1. 2014 19:06
vyvoz do Nemecka se neresi
Nejvic me stve, ze pri diskuzich o novych elektrarnach a statni energeticke koncepci se nikdy nemluvi o tom, ze vyvazime cely vykon temelina pres hranice (Rakousko a Nemecko). Kdybychom meli 90% z jadra a meli bychom prebytek, tak neni nic co namitat, protoze jadro je opravdu hodne ekologicky zdroj (zadne emise, enormni vykon, mala spotreba paliva). Ale v situaci kdy vic jak polovina elektriny je vyrobena palenim uhli (pro zelene je to lepsi zdroj nez jadro..) a my pritom petinu z celkove vyroby posilame za hranice (abychom meli vynosy z dividend CEZu), mi prijde tento stav jako opravdova ekologicka sebevrazda. Je zajimave, ze tohle se v novinach vubec neresi i kdyz se furt mluvi o tezebnich limitech...
0 0
možnosti
E

Energetik_Tom

1. 12. 2013 12:53
Za těchto podmínek,
Za těchto podmínek, hysterických a zmanipulovaných novinářských článků a prohlášeních o sociálních kolapsech bude velmi těžké ukončit provoz v jakékoliv dosloužilé a nebezpečné jaderné elektrárně jejíž modernizace a investice do bezpečnosti se již nevyplatí.To je také jeden z důvodů proč by se další jaderné reaktory neměli stavět. Teď se bude politicky handlovat s ukončením provozu bez ohledu na projektovanou životnost a bezpečnost.O sociální kolapsy bych se nebál, při likvidaci Dukovan zaměstnají daleko více lidí a to dokonce i ty méně vzdělané a hůře zapojitelné do pracovního procesu.A po likvidaci můžou na místě Dukovan postavit další satelitní (Potěmkinonou) vesnici pro pupíky z Prahy. Nebo to rozorat a nasadit čočku a tu prodávat jako baterie do hodinek. :-). Kdo pracovat chce, ten si práci najde.Každopádně by bylo správné, první vidět (účet) likvidaci jaderné elektrárny po ČEZku, než se začně stavět další a ještě více dotovaná.
0 0
možnosti

3. 12. 2013 17:19
Na hysterické a zmanipulované projevy
jste tady odborník vy, což jste dokázal i tímto komentářem. Problémem není to, že by nešly odstavit dosloužilé jaderné elektrárny. Problémem je to, že se odstavují bezpečné a funkční elektrárny, které by mohly ještě léta sloužit. Důsledkem této zločinné činnosti, která se netýká jen Německa ale i zemí které chtěly vstoupit do EU a byly nuceny přistoupit na vyděračské podmínky Německa  a Rakouska, jsou vyhozené milardy eur a ohrožení energetické bezpečnosti Evropy.  
0 0
možnosti
FH

24. 11. 2013 19:23
riziko predcasne smrti
riziko predcasne smrti nezalezi az tak na tom jestli na dalnici vyrazite mercedesem 30-let starym nebo funglovkou,  Cernobylska havarie se da prirovnat k autu ve kterem sofer odstranil brzdovy pedal, deaktivoval airbagy, rozrezal bezpecnostni pasy, ... a pak zkousel co to auto umi :-( Fukushima se da prirovnat k autu, ktere splachla velka voda, jedno z aut, ktere patrilo CEZu a kdysi jsem s nim jezdil, skoncilo nenavratne pri povodnich take ve Vltave, bez meho pricineni :-) Prijdte se podivat do Svycarska jaka auta tady jezdi po cestach, zjednodusene - vsechna - je to o majiteli/soferovi :-) ... a je to nadhera, co vse lze zde na cestach potkat :-)    
0 0
možnosti
E

Energetik_Tom

1. 12. 2013 15:18
Jen škoda že se nedá také tak
Jen škoda že se nedá také tak srovnat i pojištění a nezodpovědnost provozovatelů jaderných elektráren za škody. Své jaderné zařízení mají pojištěné na větší částku než kterou by vyplatili všem postiženým kterým by způsobili nějakou škodu.
0 0
možnosti
PM
Sociální kolapsy děláme rádi, držet lidi v pasti ostravska, jak
snadné a voliči se jen hrnou, jiného jim nezbývá. Právě u jaderky by měl fungovat management "poškozené" krajiny, tedy s velkým rizikem škod. Ale udělat tam sociální destrukci a potom to používat jako argument pro pokračování? To je stalinský hladomor na ukrajině, však je naučíme, poslouchat, ať snědí vlastní děti, ale dodávky je třeba plnit! Kanada již před 30 roky si uvědomila dopad  exklusivních pracovních míst, zavedla kultivaci jednostranností poškozeného prostředí.  Ne tak Temelín . Konečně kdo neskáče jaderně, není čech. Exportovat musíme, drátama je to nejsnazší, navíc ČEZ ŽIVÍ ROZEŽRANÉ POLITIKY. Až nás to přestane bavit, vilky v Kalifornii, Řecku, Vysočině (kdo patriot, rusové se také vracejí z ciziny třeba jen do kriminálu, ale domů) ..., připraveny. Pak si tu zdechněte, hlupáci nepoučitelní!
0 0
možnosti
JM

22. 11. 2013 18:46
Na to, zda-li dostavět
Na to, zda-li dostavět Temelín či Dukovany, se lze dívat minimálně ze dvou úhlů pohledu.Na jedné straně Temelín byl již od začátku projektován pro 4 bloky, tudíž dostavba bude určitě ekonomicky výhodnější než u Dukovan, neboť spousta zařízení nutných pro provoz nových bloků tam již je. A to nemluvím ani o různých geologických průzkumech a vůbec místu kde bloky postavit.  Na druhou stranu, původní temelínské bloky budou fungovat ještě dlouho, což už se ale o těch dukovanských bohužel s jistotou říci nedá. Ano státní energetická koncepce naznačuje, že se ČR bude snažit prodloužit životnost Dukovan až do roku 2045, ale těžko říct jestli se jim to vůbec podaří do roku 2035. V případě odstavení Dukovan by se jednalo pro třebíčský region o ekonomickou smrt, neboť spousta firem a lidí jsou na Dukovanech, jakožto zaměstnavateli, závislí. Navíc, pokud by se Dukovany skutečně odstavily ještě před tím, než by se stihl dostavět nový blok, tak by mohl nastat odliv odborníků z regionu, což by posléze mohl být též problém.Který pohled je rozumnější se velice těžko hodnotí. Samozřejmě nejlepší by bylo dostavit všechny 3 bloky na jednou, ale zůstaneme realisty a budeme vděční, jestli se vůbec podaří dostavět ty současně plánované… 
0 0
možnosti
P

Pozice

22. 11. 2013 14:27
Než likvidovat bloky, to je určitě levnější je modernizovat
Po skončení životnosti reaktorů VVER440  určitě bude levnější než celé Dukovany sbourat za velké peníze a žádnou elektřinu  za to nevyrobit, tak dát menší peníze (1.) za cca 5-6 malých reaktorů, např.  SBVR  na 1 blok.  Ostatní zařízení bloků modernizovat a provozovat bloky dál do funkčních přenosových sítí (2.), se znalým provozním personálem (3.).  (1., 2.,3.) bude určitě nižší než řešení problému bourání bloků a výstavby nových. 
0 0
možnosti
A

Alta

22. 11. 2013 11:41
Tak to je
To se opravdu domníváte, že Německo odstaví všechny svoje JE zlikviduje celou část svojí jaderné technologie a kousek za hranicemi v bývalém protektorátu kde jim zase skoro všechno patří nechá Temelín a Dukovany.
0 0
možnosti
C

Corangar

22. 11. 2013 19:10
My se bez jaderných elektráren neobejdeme a Němci zřejmě také ne
Nejen to, Německo nás bude brzy prosit, abychom postavili ještě více bloků, než teď plánujeme. Časem si možná tamní ekologičtí aktivisté (alespoň ti opravdoví a ne ti, co na ekologii chtějí opět jen vydělat) všimnou, že  jejich odklon od jádra následoval velký nárůst produkce v tepelných elektrárnách a že je možná jednodušší tahat elektřinu pro Bavorsko od nás, než z větrných farem na severu. Oni si už politicky cestu k jádru uzavřeli, ale proč nezaměstnat své sousedy, ti jsou přece pořád zlí a jaderní. Dukovany se musí začít řešit dnes. SVBR-100 spolu s 5. blokem může být opravdu dobrým řešením, stavět (případnou) novou elektrárnu úplně jinde je naprostá hloupost, Dukovany mají infrastrukturu a jsou už jaksi "jaderným územím", provázanost místní ekonomiky s elektrárnou je už taky příliš silná a vybudování podobného zázemí jinde by znamenalo jen další a další náklady. Pokud už jednou někde funguje jaderný provoz je třeba zařízení neustále modernizovat a držet při životě tak dlouho, jak to rozumná bezpečnostní kritéria dovolí.Také je velmi tristní, že vývoji malých modulární reaktorů se naplno věnují jen Rusové a zbytek světa někde spí. Přitom vzdálenější budoucnost bude v ideálním případě patřit velkým fúzním reaktorům (ty malé být nemohou, alespoň podle současných poznatků) a zbytek zajistí malé modulární štěpné reaktory a obnovitelné zdroje. 
0 0
možnosti
MH

Martin Hájek1

22. 11. 2013 10:24
 Při rozhodování o umístění bloků jde o nemalé peníze a čas
 "Také z hlediska vyváženého provozování přenosové soustavy by dávalo smysl, aby veškerý výkon českých jaderných elektráren nebyl v Temelíně." Ono to zdaleka není jen o provozování, ale také o investicích do výstavby nových vedení, a to poměrně nemalých. Pro vyvedení výkonu z nových bloků v Temelíně je totiž potřeba postavit vedení 400 kV Kočín-Mírovka (v délce 120 km) a to je dnes téměř nemožné. Bez ohledu na desetiletý plán rozvoje přenosové soustavy, který s dokončením tohoto projektu počítá v roce 2020 je dost pravděpodobné, že na kritické cestě rozšíření Temelína leží ve skutečnosti právě výstavba tohoto vedení. Ve schváleném desetiletém plánu rozvoje přenosové soustavy čteme:Nutná investiční opatření v souvislosti s vyvedením nových dvou bloků 1700 MW v JE Temelín:- Výstavba nového dvojitého vedení 400 kV Kočín – Mírovka (V406/V407)- Zasmyčkování stávajícího vedení Řeporyje – Prosenice (V413) do Mírovky- Zdvojení stávajícího vedení 400 kV Kočín – Přeštice (V432)- Zdvojení stávajícího vedení 400 kV Mírovka - Čebín (V422)- Rozšírení rozvoden 400 kV Přeštice, Mírovka a Čebín- Rekonstrukce a rozšírení rozvodny 400 kV Kočín na vyšší zkratovou úroveň                                                                                                               Co k tomu dodat... Snad jen díky za zajímavý článek.
0 0
možnosti
E

Energetik_Tom

1. 12. 2013 15:36
Dodám k tomu že rozvodna v
Dodám k tomu že rozvodna v Albrechticích na Karvinsku měla mít dokončenou rekonstrukci tento rok (plánovat se to začalo snad již před 10 lety) a ještě se nezačalo. Jsou tam nevyřešené požadavky na připojení výroben už od roku 2009 které museli být zamítnuté z důvodů nízké zkratové odolnosti této rozvodny. Přitom jde o region s vysokou spotřebou energie která se tam dopravuje z velké vzdálenosti a další výrobny tam není možné připojit.Takže si nedělám iluze, přednost zřejmě stejně dostanou nesmyslné trafa na hranicích budované firmami z Kypru.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

22. 11. 2013 6:29
Kupředu levá, kupředu levá ,
Kupředu levá, kupředu levá , zpátky ni krok...... Sousdrizi za světlou budoucnost betonové  a jaderné loby! Co na tom, že že elektriky na trhu je více než dost, stagnující nevyrábějící Evropa s LED osvětlením a hladovými důchodci si elektriku do prdele nenacpe!!
0 0
možnosti

22. 11. 2013 9:08
O energetice víš evidentní
hovno.
0 0
možnosti
  • Vybrali jsme pro Vás