Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Transparentní kampaně? Kontrola TI ukázala na zmatek a nejasnosti

Česko

  6:30
PRAHA - Průhlednost financování stran před komunálními volbami značně pokulhává. Organizace Transparency International pár dní před jejich konáním upozornila na to, že náklady na kampaně mohou být výrazně vyšší, než strany a hnutí vykazují. Vůbec nejhorší hodnocení získalo hnutí Úsvit, STAN v Brně či Liberec ještě žije.

Ilustrační snímek foto: Shutterstock

Transparency International (TI) provedla monitorování financování předvolebních kampaní 84 stran a hnutí v osmi největších městech. Každé z uskupení, které v posledních výzkumech agentur získalo přes 3 procenta, prošlo kontrolou na základě sedmi kritérií (viz box níže). 

Nezisková organizace, která si dlouhodobě klade za cíl potírat korupci v Česku, sledovala například, jaké jsou celkové náklady na kampaň, zda-li má politické uskupení transparentní účet, jakým způsobem eviduje dary či jakou částkou přispívá stranická centrála na kampaň místním sdružením.

Kritéria hodnocení před komunálními volbami:

  • Plánované náklady na kampaň
  • Zřízení transparentního účtu
  • Transparentní finance v rámci strany
  • Transparentní dary v rámci strany
  • Transparentní spolupráce v rámci strany
  • Transparentní výdaje na celostátní kampaň

A jak si strany, které bojují o přízeň voličů na komunální úrovni, vedly? Nejhůře dopadly strany, které vůbec nezveřejnily informace o financování kampaní před volbami do zastupitelstva. Kromě Úsvitu dostali pomyslnou pětku také Starostové a nezávislí v Brně či Liberec ještě žije. (Podrobnější výsledky, včetně přehledu po jednotlivých městech, najdete ZDE.)

Zmatek ve financování

„Monitorování financování kampaní stran ukázalo na zmatek a celou řadu nejasností. Centrály stran příliš neví, co se děje v regionech. Další závěr je takový, že strany mají náklady na kampaň vyšší, než uvádějí,“ zhodnotil pro Lidovky.cz výsledky David Ondráčka z Transparency International, která usiluje

Zároveň také řekl, že strany, které nejvíce bojují za transparentnost stranických účtů, častěji podávají informace příliš obecné nebo neúplné. „My po nich přitom nechceme nic nestandardního. Nepožadujeme po nich, aby nám sdělili volební taktiku nebo strategii,“ dodal. Některé strany prý odmítaly sdělit informace o hospodaření kvůli strachu z poškození strany. 

Infografika: Jak si vedly jednotlivé strany a hnutí z Prahy v hodnocení...

Organizace naproti tomu také ocenila některé strany či hnutí. Pomyslnou pochvalu získala Trojkoalice v Praze, brněnští Zelení, kteří dostali jako jediní čistou 1 (hodnocení bylo stejné jako ve škole). Dobrou známku dostali také Trojkoalice v Praze, koalice Žít Brno a Piráti, Občané pro Olomouc a také TOP09 v Olomouci či v Ústí nad Labem. 

Úsvit žádost odmítlo

Hnutí Úsvit Tomia Okamury záměrně odmítlo sdělit bližší informace o hospodaření strany v souvislosti s volbami. Tl nepovažuje za arbitra - sama je podle něj netransparentní a se svým hospodařením prý nemůže obstát. "Česká Transparency International je neprůhledný spolek, který je živený veřejnými zakázkami v milionových částkách a z veřejných peněz,“ uvedlo hnutí v oficiálním prohlášení. Podle Ondráčka ale strany či hnutí, která odmítají zveřejňovat své sponzory i náklady, budí podezření. 

Autor: