130 let

Heathrow: osm hodin čekání v letadle

Česko

V Británii, Francii a v Německu stojí kvůli sněhové kalamitě už tři dny letadla a vlaky nabírají zpoždění. Dopravci vyčíslují ztráty

LONDÝN/PRAHA „Bude svatba, nebo ne? Přijímáme sázky,“ hlásá nápis na složené papírové krabici. Nad ním, na svých zavazadlech, sedí Hannah Smithová a Craig Baldwin. Tvrdnou na londýnském letišti Heathrow a čekají, až budou moci odletět na vysněnou cestu na jih, kde se chtěli vzít. „Vsaďte si taky,“ vyzval s úsměvem Craig reportéra britských novin The Daily Mail, „na dnešek je kurz 4:1, na zítřek 3:1 a na středu 2:1...“

Craig s Hannah jsou jedni z mála, kteří nepropadali zoufalství, byť i oni byli očividně unavení. Od soboty se nejen na Heathrow, ale i v řadě dalších koutů Evropy zrušily kvůli sněhové kalamitě tisíce letů. Přestože sněžit přestalo už v neděli, provoz se daří obnovovat jen pomalu. Letiště zůstávají otevřená, ale místo tisícovky letů jich denně odbaví jen pár desítek. Nejhorší je situace na letišti Heathrow, které je klíčovým spojovacím uzlem Evropy se zámořím. Ještě včera tam byla v provozu jediná ranvej, a to už meteorologové strašili dalším sněžením.

Aerolinky se snaží, seč mohou, ale boj se sněhem zatím prohrávají na celé čáře. Po nedělním pokusu britských British Airways už alespoň neriskují, že by lidi nahnaly do letadla, aby je z něj nakonec zase vyhnaly – pasažéři jednoho nedělního letu British Airways takhle na palubě čekáním na odlet strávili téměř osm hodin.

Celá ta patálie se sněhem přišla pro dopravce v tu nejhorší možnou dobu. Právě před vánočními svátky cestuje nejvíc lidí a přepravuje se nejvíc zboží. Právě teď mají aerolinky šanci finančně se zahojit, ale jejich letadla stojí, a navíc jsou nuceny platit čekajícím pasažérům hotely, jídlo a v některých případech i náhradní charterové lety.

K nejhůř zasaženým patřila vedle Heathrow letiště v Paříži a ve Frankfurtu nad Mohanem, kde byla ještě včera zrušena zhruba třetina letů.

Stop pro kamiony Sníh a mráz ale neochromil jen leteckou dopravu. Hlavně Britové, Francouzi a Němci mají v těchto dnech problémy i s udržováním sjízdných silnic a železnic. Vlaky nabírají zpoždění kvůli omezování nejvyšší rychlosti, jakou mohou po kolejích projíždět. Vlaková nádraží tak mnohdy připomínají letiště – i na nich postávají zástupy čekajících lidí.

Kalamita představuje pohromu i pro speditéry, jako je například Fedex nebo UPS. Ti si v Británii stěžují hlavně na vládu. „Tohle už je třetí zima, která nás zastihla nepřipravené. Takhle to přece nejde,“ rozčilovala se Kate Gibbsová ze Svazu silničních dopravců.

V některých oblastech ve Francii pak kamionům rovnou zakázali vyjíždět na nejfrekventovanější silnice, protože hrozilo riziko, že zapadnou nebo dostanou smyk a zablokují dopravu.

Kamiony se nedostanou ani do centra Paříže, a to ani ty, které dopravují tak „prominentní“ kontingent, jakým bezesporu byla aparatura určená pro nedělní koncert Lady Gaga na stadionu Bercy, který musel být zrušen.

ZAMRZLÁ EVROPA * Kvůli mrazu a přívalům sněhu byly zrušeny stovky letů na letištích v Británii, Francii a v Německu. Londýnské letiště Heathrow, které patří k nejrušnějším na světě a denně jím projde v průměru 1300 letadel, už druhý den za sebou odbavilo jen několik desítek letů. * Jen v Británii odhadují, že ekonomika vinou sněhové kalamity a váznoucí dopravy denně přijde až o miliardu liber. * Zatímco jinde fungoval alespoň částečný provoz, letiště v Bruselu zavřelo úplně. Kvůli nedostatku rozmrazovací směsi zůstane uzavřené minimálně do středy. * V Nizozemsku byly na mnoha silnicích kvůli mrznoucímu povrchu zavedeny rychlostní limity – auta na nich nesmějí jet rychleji než 50km/h. * Vlaky nabírají zpoždění, v některých zemích, například v Německu nebo ve Švédsku, byly včera zrušeny desítky příměstských spojů.

Autor: