Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Básníka Skácela připomene večer v Huse na provázku

Básník Jan Skácel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Básník Jan Skácel | foto: Vácha PavelČTK

BRNO Pásmo v Divadle Husa na provázku v pátek připomene 25. výročí úmrtí básníka Jana Skácela, jehož dílo je spjaté s jižní Moravou. Pořadatelé slibují nesentimentální večer s poezií a hosty.

Skácelův odkaz je v Brně dosud živý, magistrát chce umělci postavit sochu a rajhradský Památník písemnictví na Moravě připravuje výstavu o časopisu Host do domu, který Skácel redigoval.

Básník Jan Skácel

  • Vystudoval filosofii na Masarykově univerzitě. Od roku 1963, po kariéře v jiných médiích, se stal šéfredaktorem kulturní revue Host do domu a ROK (Revue otevřené kultury).
  • Host do domu byl v roce 1969 zakázán a Jan Skácel mohl publikovat pouze v exilové literatuře a samizdatu. V ruce 1981 mu bylo dovoleno publikovat omezeně.
  • Jan Skácel zemřel 7.11. 1989 na rozedmu plic.
  • Po revoluci byl básník oceněn posmrtně i ve své domovině

Program na sklepní scéně Husy na provázku nese název Večer s bukovými křídly. Jan Skácel byl na „Provázku“ vždy mezi svými a bude mezi nimi i 7. listopadu, uvedla produkční akce Eliška Lukaščíková. Večer začne vernisáží fotografií Jefa Kratochvila. Následuje projekce těžko dostupného dokumentu Jan Skácel aneb Kolik příležitostí má růže. Natočil jej Jiří Suchý.

Z různých úhlů pak Skácelovo dílo přiblíží literární vědec Jiří Trávníček, bosenský překladatel Hasan Zahirovič, hudebník Jiří Pavlica a básníci Norbert Holub, Jonáš Zbořil a Jaroslav Kovanda.

Výstava v Památníku písemnictví na Moravě začne 27. listopadu, potrvá do června. Připomene atmosféru 60. let minulého století a její odraz na stránkách časopisu, který vycházel v Brně. Host do domu představuje podle tvůrců výstavy „téměř naplněný sen o dokonalém literárním časopise“. Skácel v redakci působil v letech 1963 až 1969.

Brněnský magistrát nedávno vyhlásil druhou výtvarnou soutěž o ztvárnění Skácelovy sochy. V první obdržel 16 návrhů, ale žádný nepřipadal porotě ani městské radě dostatečně kvalitní. Navíc někteří autoři chtěli více času na přípravu. Nové návrhy mohou sochaři podávat do 30. března příštího roku. Figurální sochu chtějí radní umístit v parku na Špilberku.

V první soutěži museli sochaři zapracovat do návrhu úryvek z básně Sonet o lásce a modrém portugalu: „Dozrál vinohrad, pod tíhou hroznů čas se sklání...“ V druhé soutěži tato podmínka odpadá, uvedl nedávno náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). Verše Skácela, jenž žil v letech 1922 až 1989, již zdobí kašnu na centrálním brněnském náměstí Svobody.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.