18. února 2017 9:39, aktualizováno 20. 2 9:39 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Cestoval trabantem po Jižní Americe. Podívejte se na fotografie z celého světa

Fotografie, které pořídil Aleš Vašíček v průběhu mnoha let, nijak systematicky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie, které pořídil Aleš Vašíček v průběhu mnoha let, nijak systematicky... | foto: Aleš Vašíček

Mnoho fotografů už nefotografuje. Pro málokteré je to ale taková minulost a takový zlom, jako pro Aleše Vašíčka. „Bylo to jako bych se najednou rozešel s přítelkyní po patnácti letech a už ji nikdy neviděl,“ říká. Prošel sítem přijímacích zkoušek na Institut tvůrčí fotografie v Opavě a když nastoupil na studium, měl jasno. Rozhodl se neohlížet ani za jediným fotoaparátem ani za fotografií.

Aleš Vašíček fotografoval po celém světě. Naprosto se vyhýbal zavedeným konvencím a ani nevytvářel záměrně fotografické cykly nebo série. Přesto mají něco společného všechny jeho fotografie.

Jsou ještě z doby před digitální fotografií a bez jakýchkoliv výřezů. Tak jak je autor vyfotografoval, tak se jimi prezentuje na výstavě, kterou pořádá kavárna Prostoru_ . Některé z fotografií vznikly na expedici Trabantem napříč Jižní Amerikou, kterou Vašíček absolvoval jako řidič po boku cestovatele Dana Přibáně.

Vašíček se naprosto vyhýbá zavedeným konvencím a ani nevytvářel záměrně...
Vašíček se naprosto vyhýbá zavedeným konvencím a ani nevytvářel záměrně...

Aleš Vašíček

Vystudoval žurnalistiku na UK v Praze a následně kurátorství pod vedením fotografky Susan Meiselas na Leiden University v Holandsku. V jeho fotografických začátcích mu pomohl najít cestu k fotografii japonský fotograf Akira Sato, následně Aleš Vašíček asistoval fotografům Karlu Benešovi a Pavlu Brunclíkovi. Na studiích v Holandsku se mu stal vzorem moravský fotograf žijící v Haagu, Vojta Dukát. Jejich spolupráce vyvrcholila výstavou Farewell to Arms, která mapovala odchod sovětských vojsk z bývalého Československa.

Pracoval jako asistent vedoucího vydání v Prima TV a později byl redaktorem zahraničního zpravodajství na TV Nova. Účastnil se expedice Trabantem napříč Jižní Amerikou cestovatele Dana Přibáně. Zastal roli řidiče trabantu Babu, kuchaře, blogera a redaktora pro Český Rozhlas Radiožurnál. Mimo to stíhal vždy pořizovat autentické fotografie. V současné době je redaktorem televizního magazínu Víkend na TV Nova a ve volném čase se věnuje malbě.

Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz