21. června 2019 11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, myslí si Michael Palin z legendární skupiny Monty Python

Skupina Monty Python. Michael Palin je druhý zprava.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Monty Python. Michael Palin je druhý zprava. | foto: Reuters

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V rozhovoru pro televizi Channel 5 řekl, že pokud jde o vtipkování, neznají Češi hranic. Palinova slova vzbudila pozornost na českých sociálních sítích a upozornil na ně mimo jiné i britský velvyslanec v Praze.

„Češi! Zde je obrovský kompliment vašemu národu,“ napsal na twitteru velvyslanec Nick Archer. Interview s téměř neustále se usmívajícím Palinem vzniklo po obřadu, při němž byl Palin povýšen do šlechtického stavu.

21.června 2019 v 07:13, příspěvek archivován: 21.června 2019 v 11:54

Češi! Zde je obrovský kompliment vašemu národu. Sledujte celou věc! https://t.co/PwyZfgZ0tU

Herec, spisovatel a vystudovaný historik odpovídal na otázku novinářky, kdo je na světě nejvtipnější. Za opravdu veselého považuje tibetského duchovního vůdce dalajlámu, který „se nemohl přestat smát“. A pokud jde o národ, vypadá to na Čechy. „Mají pocit, že smát se dá všemu,“ řekl Palin, jehož britská královna minulý týden vyznamenala především za zásluhy v oblasti dokumentární tvorby.

Michael Palin
Pro televizní síť BBC vytvořila seriál nazvaný Monty Pythonův létající cirkus.

Palin tvrdí, že u jiných národů existují určité meze pro to, čemu se lidé mohou smát. Neplatí to ale „tady (v Británii) a z nějakého důvodu v České republice“, dodal první člen skupiny Monty Python, který se stal rytířem. Díky tomu je oprávněn užívat titul Sir.

Šestasedmdesátiletý Palin vystudoval historii na univerzitě v Oxfordu. Do povědomí české veřejnosti se zapsal hlavně díky skupině Monty Python, ale je i spisovatelem a autorem řady televizních cestopisných dokumentů, mimo jiné například Nová Evropa očima Michaela Palina. V něm představil země střední a východní Evropy včetně Česka nebo Slovenska.

Skupina Monty Python, kterou vytvořilo pět anglických intelektuálů a jeden americký výtvarník, okouzlila i šokovala televizní diváky pásmem skečů, parodií a gagů nazvaném Monty Pythonův létající cirkus. Letos uplyne padesát let od vysílání jeho prvního dílu. Skupina natočila také několik filmů, jako Monty Python a Svatý Grál nebo Monty Python: Život Briana. Skupina působila do roku 1983 a na pódium se naposled vrátila před pěti lety.

ČTK