22. prosince 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Česko bude na Berlinale zastupovat film o Olze Hepnarové a snímek Ani ve snu!

Michalina Olszańska při natáčení filmu Já, Olga Hepnarová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michalina Olszańska při natáčení filmu Já, Olga Hepnarová. | foto: Reprofoto

Dva české snímky se dostaly do programu filmového festivalu Berlinale, který se uskuteční v únoru v německé metropoli. V sekci Panorama se představí film Já, Olga Hepnarová, do sekce filmů pro mládež Generation 14+ zařadili pořadatelé snímek Ani ve snu!. Úplný program filmové přehlídky, především pak hlavní soutěže, zatím není znám a není vyloučeno, že se v něm objeví i další české snímky.

Film Já, Olga Hepnarová režisérů Petra Kazdy a Tomáše Weinreba popisuje případ ženy, která v roce 1973 v Praze úmyslně najela autem do skupiny lidí a osm jich zabila. Za svůj čin byla o dva roky později jako poslední žena v Československu popravena. V hlavní roli se objeví polská herečka Michalina Olszańska, dále hrají Marika Šoposká, Klára Melíšková, Petra Nesvačilová nebo Jan Novotný.

„V zahraničí mají mnohem větší odstup než u nás, nepotřebují se patlat v historických souvislostech a nevadí jim tedy ani forma zpracování režisérů, kdy černobílé existenciální drama vůbec neřeší dobu, kdy se film odehrává, ale soustředí se pouze na hlavní postavu - Olgu Hepnarovou,“ sdělil ČTK producent filmu Vojtěch Frič.

Film režiséra Petra Oukropce Ani ve snu! bude součástí festivalové sekce Generation 14+, která se zaměřuje na současnou světovou tvorbu pro děti a mládež. Romantický snímek se odehrává v prostředí parkouristů, tedy mladých lidí, kteří využívají městské prostředí k akrobacii, a pracuje se směšováním reality a fantazie.

Organizátoři Berlinale postupně odkrývají program festivalu, filmy vybrané do hlavní soutěže ale zatím nejsou známy. Kompletní program představí ředitel festivalu Dieter Kosslick na konci ledna.

Berlinale se jako první velký evropský filmový festival v roce bude konat od 11. do 21. února 2016. Jeho vrcholem bude sobota 20. února, kdy porota vedená americkou herečkou Meryl Streepovou vyhlásí nové držitele Zlatého a Stříbrného medvěda.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ TECHNIK BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 19 000 - 24 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz