17. dubna 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Český film OUT bude soutěžit na prestižním filmovém festivalu v Cannes

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Snímek OUT. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek OUT. | foto: Sentimental Film, Mirage Film

Od 17. do 28. května se ve francouzském Cannes uskuteční jubilejní 70. ročník nejvýznamnějšího filmového festivalu na světě. Letos tento svátek všech cinefilů proběhne i za české účasti. Do soutěžní sekce Un Certain Regard byl vybrán snímek OUT slovenského režiséra Györgyho Kristófa, natočený ve slovensko-maďarsko-české koprodukci. Za českou stranu se na snímku podílel producent Jiří Konečný a koprodukovala jej FAMU. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie.

Debutová road movie scenáristy a režiséra Györgyho Kristófa, studenta pražské FAMU, vypráví o padesátníkovi Ágostonovi, který se vydá na cestu východní Evropou v zoufalé snaze najít práci a splnit si sen - chytit velkou rybu. Cesta ho posouvá stále hlouběji do moře bizarních událostí a setkání. Jednu z rolí ztvárnila slovenská herečka Judit Bárdos.

Vznik filmu Out byl podpořen jako minoritní koprodukce Státním fondem kinematografie částkou 3 500 000 Kč. Film nabízí sugestivní odyseu staršího nezaměstnaného muže, který se ze Slovenska vydává za prací na sever Evropy a dochází přitom k naplnění svého životního snu. Jedná se o projekt, který výsostně uměleckými prostředky reflektuje proměnu našeho širšího regionu a disponuje výrazným festivalovým potenciálem. Do výroby je velmi dobře připraven a Rada se ho ve shodě s oběma posudky rozhodla podpořit,“ zaznělo ve vyjádření Rady Státního fondu kinematografie v roce 2015, kdy byla dotace udělena.

Snímek OUT.
Snímek OUT.

Na filmu se podílela řada českých subjektů – českým producentem je Jiří Konečný (endorfilm), který má na kontě řadu úspěšných filmů včetně koprodukcí, např. Pátá loď, Koza, Rodinný film, Aferim!,Příliš mladá noc, Stále spolu a další. Postprodukce filmu probíhala ve studiích UPP, střihačem filmu byl Adam Brothánek (Sestra, Trabantem do posledního dechu, Lovu zdar!), o mistrem zvuku byl Jan Richtr (De Potentia Dei, Danielův svět). Producent Jiří Konečný k tomu říká: „Dlouhé čekání na film s výraznou českou tvůrčí účastí v soutěžním programu Cannes je u konce. Blahopřeji a děkuji všem, kteří se na filmu podíleli.“

OUT

Režie: György Kristóf

Producenti: Marek Urban, Ferenc Pusztai, Jiří Konečný

Scénář: György Kristóf, Eszter Horváth, Gábor Papp
Kamera: Gergely Pohárnok
Střih: Adam Brothánek
Zvuk: Jan Richter
Architekt: Branislav Mihálik
Hrají: Sándor Terhes, Éva Bandor, Judit Bárdos, Ieva Norvele

Snímek OUT.

Snímek OUT.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz