6. ledna 2014 17:00, aktualizováno  17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dejvické divadlo chystá hru o Franzi Kafkovi

Jedna z úspěšných inscenací týmu Dejvického divadla je Ucpanej systém (Irvine Welsh), která měla premiéru 20. 2. 2012.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z úspěšných inscenací týmu Dejvického divadla je Ucpanej systém (Irvine Welsh), která měla premiéru 20. 2. 2012. | foto: Dejvické divadlo - Hynek Glos

PRAHA Herci David Novotný, Lenka Krobotová, Václav Neužil, Barbora Poláková, Hynek Čermák a další členové Dejvického divadla v Praze se objeví v inscenaci hry Karla Františka Tománka nazvané Kafka '24. V polovině prosince ji začal zkoušet režisér Jan Mikulášek, s prací ve zkušebně bude pokračovat od 8. ledna. Premiéra bude v březnu.

"Jako výchozí materiál jsme si zvolili poslední rok života Franze Kafky, který dávno ztratil svou lidskou podobu. Stal se z něj mýtus, objekt filozofických spekulací a ikona turistického ruchu," řekl o spolupráci s režisérem autor textu a dramaturg inscenace Karel František Tománek. Novým projektem chtějí v tomto pražském, německy píšícím spisovateli židovského původu objevit živého člověka. Neusilují o vnější shodu s dochovanými fakty, ale o to, co se za nimi skrývá.

Jeden z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století Franz Kafka žil v letech 1883 až 1924.

Do roku 2014 vstoupila dejvická scéna s třinácti inscenacemi v repertoáru. Komedií Petra Zelenky Dabing Street zahájí 27. ledna Grand Festival smíchu v Pardubicích. V roce 2008 na této soutěžní přehlídce nejlepších českých a moravských komedií získala jeho inscenace Černá díra hned tři ceny najednou - Martha Issová byla oceněna za herecký výkon, představení obdrželo ceny odborné kritiky i studentské poroty.

Tým Dejvického divadla se objeví i na obrazovkách

Od 6. ledna zařadila Česká televize dvanáctidílný původní seriál Petra Kolečka, Miroslava Krobota a Jana Prušinovského Čtvrtá hvězda. Objeví se v něm prakticky všichni členové Dejvického divadla, které se v soutěži o cenu Alfréda Radoka stalo už pětkrát "divadlem roku".

ČTĚTE TAKÉ

Dejvické divadlo transformované v červenci 2004 na obecně prospěšnou společnost dostalo od hlavního města grant na léta 2014-2017 po 14 milionech korun ročně. "Z celkových nákladů jsme grantem dosud pokrývali 35 procent rozpočtu. Čtyřicet procent vyděláme, deseti procenty nám přispívají sponzoři, stejnou částkou Praha 6 a pět procent dostáváme od ministerstva kultury," řekla ČTK koncem roku 2012 ředitelka scény Eva Kejkrtová Měřičková.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz