Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Dialog mezi umělci a návštěvníkem probíhá za pomoci skla a unikátních objektů

Václav Cígler a Michal Motyčka - Dialog. DSC Gallery Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Cígler a Michal Motyčka - Dialog. DSC Gallery Praha. | foto: DSC Gallery

Jedinečný výtvarník a sklářský vizionář Václav Cigler ve spolupráci s architektem Michalem Motyčkou připravili novou expozici svých jedinečných objektů. Nazvali ji Dialog a díky vizuálním a světelným prostředkům pozměňují prostorové vnímání diváka. Zájemci ji mohou vidět v pražské DSC Gallery.

Vizuální prostředky jako perspektiva, nasvícení, intenzita, gradace, zrcadlení či světlo byly klíčovými nástroji, se kterými Václav Cigler s Michalem Motyčkou pracovali ve snaze zachytit proměny prostředí. Výstava Dialog je aktuálním výsledkem jejich vzájemné spolupráce, která začala v roce 1999. Díky vzájemnému uměleckému porozumění za sebou mají řadu vydařených projektů v galeriích, soukromých sbírkách i na veřejném prostoru u nás i ve světě. „Je nám ctí, že se Václav Cigler a Michal Motyčka k nám do DSC Gallery vracejí po pěti letech od skvělé výstavy Hledání řádu s expozicí, která ukazuje další posun v jejich tvorbě. Objekty, které připravili, jsou unikátní, podnětné a inspirativní pro běžné návštěvníky i soukromé sběratele současného umění,“ říká o výstavě Dialog sales director galerie, Edmund Čučka.

Václav Cígler a Michal Motyčka - Dialog. DSC Gallery Praha.
Václav Cígler a Michal Motyčka - Dialog. DSC Gallery Praha.

„Uprostřed vstupního prostoru galerie v místě, kde je otvor mezi patry, je vložen objekt ve tvaru otevřené otočené pyramidy, který propojuje oba prostory. Dá se do něj nahlížet – jak seshora – kde je vhled umocněn odebráním skleněného zábradlí, tak ze suterénního prostoru, kde je možné dovnitř zespoda vstoupit,“ popisuje jeden z mnoha vjemů, které na návštěvníka čekají kurátorka výstavy Jana Šindelová. Návštěvníci mají možnost do unikátních artefaktů vstupoval a zakoušet je na vlastní kůži. Podobné je to s velkou Odraznou plochou, která levituje v horním prostoru galerie přímo nad hlavou diváka, aniž by bylo zřejmé, jak je to vůbec fyzicky možné. Stejný případ je i Vertikála v zadní části galerie, která se nedotýká světla ani stropu a zaujme svou křehkostí a nepostihnutelností.

Václav Cigler & Michal Motyčka, Dialog

Vernisáž: 15. 3. 2017 od 18 hod.; Dlouhá 5, Praha 1

Trvání výstavy: 16. 3. - 21. 4. 2017

Kurátor: Jana Šindelová

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.