15. září 2014 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Festival v Torontu vyhrál Benedict Cumberbatch v roli geniálního vědce

Benedict Cumberbatch ve filmu The Imitation Game (Kód enigmy). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benedict Cumberbatch ve filmu The Imitation Game (Kód enigmy). | foto: Reprofoto

Životopisný historický thriller The Imitation Game v režii norského tvůrce Mortena Tylduma s Benedictem Cumberbatchem a Keirou Knightley v hlavních rolích se stal vítězem 39. ročníku nesoutěžního Mezinárodního filmového festivalu v Torontu. O vítězi tradičně rozhodli svým hlasováním diváci.

Vítězný film si zvolil za téma život geniálního britského matematika a kryptografa Alana Turinga, jehož si za druhé světové války najala britská armáda k prolomení tajných nacistických kódů včetně pověstné šifry Enigma.

Nejlepším dokumentárním filmem byl vyhlášen snímek jihoafrického režiséra Hajooje Kuky Beats of the Antonov zachycující život súdánských zemědělců a jejich boj za zachování kulturního dědictví a etnické identity.

Více o festival zde:

Torontský festival sice není soutěžní přehlídkou, ale je nejdůležitějším festivalem v severní Americe a v posledních letech důležitým barometrem oscarových nadějí uváděných filmů. Cena diváků udělovaná na závěr festivalu pomohla pozdějším držitelům Oscara jako je Milionář z chatrče, Králova řeč a Argo.

Letos se do festivalové soutěže přihlásilo 400 celovečerních i krátkometrážních filmů z víc než 70 zemí. Loni festival uvedl i snímek polské režisérky Agnieszky Hollandové o Janu Palachovi Hořící keř, stejně jako Líbánky Jana Hřebejka a film v česko-slovenské koprodukci Zázrak režiséra Juraje Lehotského.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...