19. března 2014 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hana Vagnerová hraje ledňáčka. Podívejte se na znělku Finále Plzeň

Hana Vagnerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Vagnerová | foto: Finále Plzeň

Filmový festival Finále Plzeň, který proběhne od 27. dubna do 3. května v Plzni, odtajnil svou znělku. Jejími hlavními protagonisty jsou režisér Juraj Herz, který se letos stane také předsedou mezinárodní poroty, a herečka Hana Vagnerová, která je vedle Herze jednou z tváří festivalu. Autorem znělky je mladé režisérské duo Matěj Chlupáček a Michal Samir.

Tvůrci se při natáčení znělky inspirovali zahraničními festivaly a jejich vizuály. "Snažili jsme se přijít s co možná nejfilmovějším tvarem, který se ale zároveň nebude brát moc vážně," vysvětlují tvůrci znělky Matěj Chlupáček a Michal Samir. Nakonec vznikl dvacetisekundový "skeč" o tom, jak filmový štáb pod vedením Juraje Herze mění Hanu Vagnerovou v ledňáčka, který je symbolem festivalu a zároveň ve zlatém provedení i hlavní cenou... a nedopadne to úplně dle očekávání.

"Spolupráce s Jurajem byla ohromnou zkušeností pro nás všechny, přeci jen větší filmařskou kapacitu byste u nás hledali těžko," říkají Matěj Chlupáček a Michal Samir. "Svým elánem se bez problémů vyrovná, ne-li předčí, několik generací pod sebou, včetně té mé," doplňují tvůrci, které kromě znělky s festivalem Finále Plzeň pojí to, že jejich film Hany v předpremiéře přehlídku 27. dubna v Plzni zahájí.

Festival tradičně nabídne českou filmovou hranou produkci za rok uplynulý od dubna 2013 do dubna 2014, výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z dokumentů roku 2013 a 2014, unikáty z archivů, které jinde nejsou k vidění, retrospektivy či pocty významným osobnostem. Program zpestří besedy s mnoha filmovými osobnostmi, autorská čtení nebo projekce krátkých filmů.

Hana Vagnerová

Hana Vagnerová je letošní tváří festivalu FInále Plzeň

Finále oslaví osmdesátníky: Ondříčka, Plívovou a Herze

Festival bude letos věnován třem jubilantům - velkým osobnostem českého filmu, které tento rok oslaví osmdesáté narozeniny: kameraman Miroslav Ondříček, režisérka Věra Plívová-Šimková a právě režisér Juraj Herz, který se stane předsedou mezinárodní poroty. Pro svůj nadcházející 27. ročník festival připravil několik zásadních změn: o hlavní cenu Zlatého ledňáčka budou kromě českých celovečerních hraných a animovaných filmů a dokumentů moci nově soutěžit i slovenské snímky.

Program hraných a dokumentárních filmů obohatí úplně nová soutěž českých a slovenských televizních formátů, a to v kategoriích dramatická a komediální tvorba. Díky tomu, že o hlavních cenách ve všech čtyřech soutěžích o Zlatého ledňáčka rozhodují mezinárodní poroty, nabízí Finále Plzeň pohled na český a nově i slovenský film zahraničníma očima. Pro zahraniční a domácí profesionály budou určeny Industry Days i vydání Industry Guide.

V roce 2013 bylo celkově na festivalu uvedeno téměř 170 filmů, jejichž projekce navštívilo přes 11 tisíc diváků.

hepHedvika Petrželková