Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kaplický o cenu od ministra nestojí

PRAHA Architekt Jan Kaplický odmítl přijmout cenu od ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění a architektury. Rezort ji každoročně udílí spolu s oceněním v oblasti hudby a divadla. Porota se Kaplickému rozhodla cenu udělit za mimořádné architektonické dílo, kterým proslavil českou architekturu doma i v zahraničí.

"Chci počkat na tu dobu, kdy něco opravdu dokážu pro českou architekturu a kulturu, zatím se to 18 měsíců moc nedaří," řekl  telefonicky z Británie Kaplický. "Velmi rád jsem přijal Stirlingovu cenu v Británii a čestný doktorát na UMPRUM, ale tady mám potíže. Napsal jsem třířádkový dopis panu ministrovi, a to si myslím, že uzavírá celou situaci," dodal architekt.

Cenu v oblasti divadla ministerstvo udělí režiséru Janu Bornovi za režijní přínos současnému divadlu v České republice nejen pro dospělé, ale i pro děti. Jeho tvorba je přes deset let spjata především s pražským Divadlem v Dlouhé. Podstatný podíl Bornovy režijní tvorby představují inscenace autorské, často si sám píše scénáře nebo výrazně adaptuje předlohu. Obdiv si podle poroty zaslouží důsledná herecká stylizace postav i citlivé vyvážení hravého nadhledu a promyšleného výkladu textu. Laureátem v oboru hudby je Zdeněk Šesták za mimořádnou uměleckou a
muzikologickou činnost v oblasti české hudby, kultury a umění. Skladatel a muzikolog Šesták patří k významným osobnostem českého hudebního života od 60. let 20. století.

"Člověk musí být pravdomluvný v takové situaci, myslím, že přijímat uznání za nic není to nejlepší. Nejsem dotčen ani pohoršen, ale myslím, že člověk musí vyrůstat s čistým štítem. Pravda vítězí."

Prestižní Stirlingovu cenu dostal Kaplický v roce 1999 za svou slavnou novinářskou tribunu na londýnském kriketovém stadionu Lord's, čestný doktorát na Vysoké škole uměleckoprůmyslové loni.

Ředitel ministerského odboru umění a knihoven František Zborník  citoval z Kaplického dopisu zaslaného ministrovi letos v červenci, v němž architekt cenu odmítá. Odvolává se v něm na "situaci, kdy vaše ministerstvo i vláda znemožňují prosadit můj příspěvek k české kultuře a architektuře...".

Porota i zástupci ministerstva popírají, že udělením ceny Kaplickému chtěli vyjádřit nějaký postoj ve zpolitizované kauze nové budovy, vybrali ho prý proto, že si cenu za přínos české kultuře zaslouží.

Na cenu může kohokoli z příslušné umělecké oblasti navrhnout kdokoli. Ze sedmičlenné komise pro Kaplického hlasovalo v prvním kole šest členů, jeden se zdržel, ve druhém kole byla již jen dvě jména a ve třetím kole zůstal jen Kaplický.

Jan Kaplický loni na jaře zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži na stavbu nové budovy Národní knihovny. Dosud však není zřejmé, zda se podle jeho návrhu v Praze na Letné bude stavět, či nikoli. Za problémy se označují pozemky, nedostatek peněz i komplikace se soutěží. V září ministr kultury s odkazem na problémy se soutěží odvolal ředitele knihovny Vlastimila Ježka.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?