Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výstava v Popmuseu připomíná Karla Vlacha

Dirigent Karel Vlach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dirigent Karel Vlach | foto: popmuseum.cz

PRAHA Expozice mapuje historii jeho orchestru s důrazem na zlatou éru české swingové hudby v protektorátním a předúnorovém Československu.

Poslední letošní výstavou v pražském Popmuseu je expozice Synové nylonového věku - Karel Vlach (1911 - 1986) a české jazzové a taneční big bandy. Dirigent Karel Vlach, jedna z klíčových postav českého jazzu a taneční hudby minulého století, by se letos dožil sta let. Zároveň uběhlo 25 let od jeho úmrtí.

"Součástí výstavy jsou mnohdy unikátní dobové dokumenty a záznamy, které se vztahují k tvorbě domácích big bandů a době, v níž působily," uvedl kurátor výstavy Radek Diestler. Diestler. Dodal, že výstava pokrývá i "křivolaké cesty Vlachova bandu a celého českého jazzu a populární hudby v mnohdy krušných letech padesátých i v dekádách následujících".

Dirigent Karel Vlach, který se narodil před 100 lety, 8. října 1910, ovlivnil za téměř 50 let, co řídil svůj orchestr, český swing, jazz, taneční a populární hudbu jako nikdo jiný. Jeho orchestr nahrál na desky 2500 skladeb a má na kontě další tisíce účinkování pro televizi, rozhlas, film a divadlo.

Po vzoru Glenna Millera

Pražský rodák Vlach byl od poloviny 30. let hudebně činný ve skupinách Blue Music a Charles Happy Boys, v roce 1939 založil orchestr nesoucí jeho jméno. Protože pro něj získal schopné hudebníky a solidní skladatelské zázemí, měl brzy velké úspěchy. Začal vystupovat v rozhlase a nahrávat gramofonové desky a spolupracoval s řadou předních vokalistů.

Po osvobození sestavil Vlach nový orchestr, který se orientoval především na zvuk po vzoru Glenna Millera. Od roku 1947 měl Vlachův orchestr stálé angažmá v Divadle V+W a podílel se na obnovených představeních Osvobozeného divadla. Od roku 1954 působil v Divadle ABC a od roku 1962 v Hudebním divadle v Karlíně.

Vlach zemřel na infarkt 26. února 1986 uprostřed příprav nového nastudování muzikálu Někdo to rád horké.

Popmuseum

Činnost zahájilo v roce 1999 v prostorách bývalé Janáčkovy síně v Besední ulici na Malé Straně. Pro veřejnost bylo otevřeno v březnu 2000 výstavou Bigbít, která mapovala počátky a zlatou éru českého rocku v letech 1956 až 1972. První etapu existence Popmusea uzavřely katastrofální povodně v srpnu 2002. Velká voda tehdy vzala některé nástroje a velkou část knihovny. V roce 2005 Popmuseum přesídlilo do Kulturního centra Kaštan v Praze 6.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!