Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knížák urazil svého kolegu. Ten po něm chce omluvu

Milan Knížák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Knížák | foto: Lidové noviny

PRAHA Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák podle jednoho z uchazečů o jeho místo svými výroky ovlivňuje současné výběrové řízení. Historik umění Jiří Fajt, kterého k účasti v konkurzu vyzvalo ministerstvo kultury, chce po Knížákovi za jeho tvrzení omluvu.

Týká se to především Knížákových výroků o tom, že Fajt galerii zadlužil. Pokud se Knížák neomluví, chce na něj Fajt podat žalobu, sdělil Fajtův advokát Jiří Kratochvíl.

"Na svých výrocích si trvám, nebudu se omlouvat," řekl Knížák.

Viní ho z dezolátního stavu Národní galerie
Jako nepravdivý Fajt označuje především Knížákův výrok uvedený v březnu v České televizi. O Fajtovi, někdejším řediteli Sbírky starého umění NG, Knížák řekl, že ten patří mezi osoby, které "dovedly galerii do naprosto dezolátního stavu". "A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval. Dodnes se jakoby z těchto věcí vzpamatováváme," uvedl.

"Jiří Fajt nikdy nebyl generálním ředitelem Národní galerie v Praze, a proto nemůže být žádným způsobem činěn zodpovědným za hospodaření Národní galerie v Praze jako celku, v tomto směru je v souladu s jejím statutem odpovědným pouze a jen její generální ředitel," uvedl advokát. Knížákův výrok je podle něj nepravdivý, nedoložitelný a silně dehonestující a hrubě se dotkl občanské a profesní cti Jiřího Fajta a jeho dobré pověsti.

Podle Kratochvíla také výrok zasahuje do současného výběrového řízení na místo generálního ředitele NG. Toho se údajně účastní i sám Knížák.

Půjde celá záležitost k soudu?
Ministerstvo kultury ale dodnes oficiálně nepotvrdilo, kdo se konkurzu před dvěma týdny zúčastnil. Podle informací ČTK výběrová komise doporučila ministrovi právě Fajta.

Fajt žádal 2. dubna prostřednictvím svého právníka Knížáka, aby se mu za tyto pomluvy veřejně omluvil; svoji žádost 23. dubna zopakoval. Pokud ani tentokrát nebude výzva vyslyšena, bude celá záležitost předána soudu k náležitému posouzení, uvedl advokát.

Peníze, o které jde, představují přibližně 600 milionů korun. Jak dříve uvedl ekonomický náměstek NG Miroslav Tajč, kontrola ministerstva financí prověřující hospodaření galerie za roky 1995 až 1998 zjistila nedostatky v této výši a vyměřila NG dodatečný odvod a penále 68 milionů korun.

Tuto sumu se následným jednáním podařilo snížit na 17,7 milionu korun a v několika splátkách vyrovnat do konce prvního pololetí roku 2005. Za dobu Knížákova působení bylo v NG několik kontrol a žádné nedostatky v hospodaření se nezjistily.

V době, během níž byly finanční nedostatky zjištěny, se v čele instituce střídalo několik ředitelů, v září 1998 tehdejší ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) řízením galerie dočasně pověřil pracovnici ministerstva Dagmar Šefčíkovou. Sám tento krok přirovnal k vyhlášení nucené správy nad galerií. Konkurz na nového ředitele byl na jaře 1999 a v létě se jím stal Milan Knížák.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?

Najdete na Lidovky.cz