16. ledna 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knižní novinky: středověké mordy v Dobroníně i antihrdina závislý na morfiu

kniha (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy kniha (ilustrační) | foto: Shutterstock

V tomto týdnu se s hrdinou středověkých detektivek Vlastimila Vondrušky můžeme vydat za řešením dalšího zapeklitého případu. Kniha o otci a autistickém synovi, kteří k sobě našli cestu pomocí videohry, zase nabídne hluboký příběh plný citu. Přinášíme vám pět tipů na tento týden.

Vlastimil Vondruška - Dobronínské Morytáty.

Vlastimil Vondruška - Dobronínské Morytáty.

Vlastimil Vondruška

Dobronínské morytáty

Již jedenáctý díl oblíbené série o Jiřím Adamovi z Dobronína. Ten se na Vánoce vrací na své panství, aby si křesťanské svátky užil v klidu a míru. Zde ho vyhledá jeho bývalá kojná s prosbou, jestli by jí nepomohl hledat vnuka, který se ztratil. Jeho tělo je záhy nalezeno v místním mlýně. Vraždy se postupně začnou kupit a Advent tak bude všechno, jen ne klidný. Pán z Dobronína se v knize zároveň ve vzpomínkách vrací do svých dětských let, když na panství vyrůstal.

Datum vydání: 17. ledna
Nakladatelství: MOBA

Adrian Hyland - Diamantová holubice.

Adrian Hyland - Diamantová holubice.

Adrian Hyland
Diamantová Holubice

Emily Tempestová je potomek australského domorodého kmene. Po letech cestování a studování se vrací do své rodné osady. Záhy na to je zavražděn její přítel Lincoln, který je i vůdcem kmene. Jeho smrt je vyhodnocena jako rituální smrt za porušení kmenových zásad, ale Emily je přesvědčená o tom, že pravý důvod jeho smrti je někde úplně jinde... Hylandovi se podařilo barvitě a věrohodně vykreslit život australských domorodců a jeho humor je ostrý jako rituální břitva.

Datum vydání: 18. ledna

Nakladatelství: Jota

Szczepan Twardoch - Morfium.

Szczepan Twardoch - Morfium.

Szczepan Twardoch
Morfium

Antihrdina jak se patří. Konstantin Willemann je cynik, chronický sukničkář, příšerný otec a z národní hrdosti také moc nepobral. Po porážce Polska v roce 1939 se Willemann stává členem tajné služby. Je mu to ale jedno, necítí se být ani Polákem a ani Němcem, i když má předky na každé straně. Touží jen po jednom - malé lahvičce slastného jedu. Twardoch mistrovsky vykresluje svého hrdinu jako rozervaného člověka, kterého nemilosrdně semelou dějiny.

Datum vydání: 19. ledna
Nakladatelství: Host

Keith Stuart - Kluk z kostek.

Keith Stuart - Kluk z kostek.

Keith Stuart
Kluk z kostek

Alexovi se rozpadá rodina. Ve vztahu k jeho ženě Jody došlo k prudkému ochlazení a se svým autistickým synkem Samem si vůbec nerozumí. Sam je uzavřen ve svém vlastním světě a ten reálný je pro něj hádankou. Pomocí videohry Minecraft ale pomalu otec se synem nacházejí společnou řeč a konečně se po letech poznávají. Dokáže Alex zachránit svou rodinu před rozpadem a naplno pochopit kluka z kostek?

Datum vydání: 20. ledna
Nakladatelství: Plus

Přemysl Krejčík - Univerzální katalog zoufalců.

Přemysl Krejčík - Univerzální katalog zoufalců.

Přemysl Krejčík
Univerzální katalog zoufalců

Obtížné hledání vlastní identity generace devadesátých let. Tak by se dala ve zkratce charakterizovat nová kniha Přemysla Krejčíka. Univerzální katalog se tváří jako sbírka nesouvislých povídek, ale ve skutečnosti jde o mozaikový román, který tvoří ucelenou a notně břitkou výpověď. Vítejte v nekonečném kolotoči studia a práce, vítejte v zaplivaných barech plných cigaretového kouře a pohlavních nemocí.

Datum vydání: 20. ledna
Nakladatelství: nakladatelství Pavel Mervart

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz