22. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Morfujeme tolerantně! V řadách Strážců vesmíru bojuje první filmový gay superhrdina

Snímek Strážci vesmíru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Strážci vesmíru. | foto: Lionsgate

V týmu hrdinů nového hollywoodského snímku Strážci vesmíru (česká premiéra 6.4.) je Trini, žlutá strážkyně. Ta ve filmu prožívá problémy ve vztazích s dívkami a je tak první otevřeně homosexuální superhrdinkou na filmovém plátně. Snímek je inspirován kultovním seriálem stejného jména z devadesátých let.

Trini (hraje ji zpěvačka a herečka Becky G) odpovídá na dotěrné otázky svých spolubojovníků tím, že jim oznámí, že nemá vztahové problémy s kluky, ale s holkami. Režisér Dean Israelite si o této scéně myslí, že je jedním z nejpodstatnějších momentů filmu. „Trini hledá sama sebe. Ukazuje to dětem, že je vše v pořádku, že mohou najít to, kam patří a kým jsou. Ať je to cokoliv,“ sdělil Israelite v rozhovoru pro The Hollywood Reporter.

Homosexuální superhrdinové nejsou v posledních letech v komiksu žádnou vyjímkou. Wonder Woman, Batwoman či Iceman - všichni z nich v nějakém bodu homosexuální sklony projevili. V superhrdinských filmech se tak do teď ale nedělo.

Snímek Strážci vesmíru.
Snímek Strážci vesmíru.

Se sérií Strážci vesmíru je spjatá i aféra herce Davida Yosta. Ten v původní seriálové sérii hrál modrého strážce Billyho. Když se provalilo, že je herec otevřeně homosexuální, reakce fanoušků a členů štábu byly nemilosrdné a Yost se rozhodl v seriálu skončit.

Zařazování postav s jinou sexuální orientací se zdá být současným trendem. Snímek Kráska a zvíře staví po boku hlavního padoucha Gastona (Luke Evans) jeho pobočníka Le Foua (Josh Gad). Ten díky své homosexualitě pobouřil Malajsii, Rusko a jedno osamocené kino v americké Alabamě. V novém snímku Star Trek: Do neznáma (2016) je odhaleno, Sulu, stálý člen posádky lodi Enterprise, je také gay. Podle tvůrců šlo o poctu herci Georgi Takeimu, který hrál Sulua v původních filmech a seriálech. George Takei je významným aktivistou za práva gayů a lesbiček.

Najdete na Lidovky.cz