Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nový Woody Allen: Život bez iluzí ztrácí kouzlo

Kouzlo měsíčního svitu (Woody Allen) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouzlo měsíčního svitu (Woody Allen) | foto: H. C. E.

Ve svém novém filmu Kouzlo měsíčního svitu vypráví Woody Allen o iluzích, iluzionistech a starých zlatých časech. Slavný pracující důchodce je i autorem scénáře a znovu se zde prezentuje jako milovník komediálních romancí i jako chronický nostalgik.

Woody Allen v prosinci oslavil osmasedmdesátiny, statusu pracujícího důchodce se ovšem vzdát nehodlá. Svědčí o tom i nový film populárního amerického komediografa Kouzlo měsíčního svitu, který právě přichází do našich kin. Allen se udržuje v kondici ve stylu obstarožního milovníka tenisu: s železnou pravidelností vyšle každý rok do světa jeden nový, chytrý, neuspěchaný film.

Loňský režisérův kousek – Jasmíniny slzy – nabízel publiku tragický příběh ženy posedlé iluzemi o vlastních kvalitách. Kouzlo měsíčního svitu ovšem patří k takovým oddechovým allenovkám, jako jsou Prokletí žlutozeleného škorpióna, Půlnoc v Paříži nebo Do Říma s láskou.

Allenův filmařský turismus pokračuje

Autor, který ke svému filmu jako obvykle napsal i scénář, se znovu prezentuje jako milovník komediálních romancí i jako chronický nostalgik. Příběh, který se odehrává v létě 1928 na jihu sladké Francie, ovšem stvrzuje i autorovu poměrně novou zálibu ve "filmařském turismu". Allen, který byl dlouhá léta nedílně spojovaný s rodným New Yorkem, v uplynulém desetiletí jako vypravěč pilně cestoval po Evropě: byl ve Španělsku (Vicki Cristina Barcelona), Francii (Půlnoc v Paříži) a Itálii (Do Říma s láskou), především však opakovaně navštěvoval Londýn (drama Match Point – Hra osudu, Sólokapr, Kasandřin sen). Kouzlo měsíčního svitu začíná – bez temných stínů rodícího se nacismu – v Berlíně, rychle se však přesouvá do luxusní vily na pobřeží Côte d’Azur.

Emma Stone a Colin Firth ve filmu Kouzlo měsíčního svitu

Emma Stone v roli mladé svůdnice a Colin Firth jako slavný anglický iluzionista

Do té si během svého evropského turné odskočí slavný anglický iluzionista Stanley Crawford, aby se zase jednou věnoval svému oblíbenému koníčku – odhalování falešných médií. Jeho kamarád z dětství a kolega Howard ho uvede do rodiny bohatých Američanů, Catledgeových. Ta podlehla kouzlu mladičké Američanky Sophie Baker. Zatímco pohledný dědic bankovního impéria Brice se pokouší srdce tajemné krásky dobýt hrou na ukulele, naivní matrona Grace hodlá investovat do nadace podporující Sophiiny duchovní aktivity.

Rozumnější zbytek rodiny proto zoufale hledá někoho, kdo by dívku usvědčil z podvodných praktik. Racionalistický skeptik Stanley vůbec nepochybuje o vítězství – ovšem jen do chvíle, než pohlédne krásné Sofii do očí. Spořádaný suchar, který se právě hodlal oženit s racionalistickou Olivií, začne proti své vůli podléhat tomu nejobyčejnějšímu kouzlu na světě – lásce.

Stanley Crawford je dalším z řady allenovských "autobiografických" hrdinů. Je to pohodlný, sarkastický skeptik žijící nudně poklidný život a ventilující své sny a touhy pod rouškou své profese. Mezi iluzionistickou smetánkou se Stanley etabloval pod uměleckým jménem Wei Ling Soo – a v masce ďábelského Číňana dokáže na jevišti nechat zmizet i slona. Jde ovšem jen o dobře provedený trik. Samotný život je podle depresivního čtenáře Nietzcheho pěkně hnusný, nemá smysl a navíc nevyhnutelně končí smrtí. Všechno ostatní jsou podle tohoto povýšeneckého snoba jen iluze, jimž podléhají jen hlupáci.

Více či méně sympatická postava racionalistického iluzionisty hrála důležitou roli už v jiných Allenových filmech: v oidipovském příběhu v Povídkách z New Yorku, ve Stínech a mlze, Sólokaprovi i Prokletí žlutozeleného škorpiona. Jejím prostřednictvím Allen tematizuje svou touhu po "nadpřirozeném" řešení tíživého běhu všednodenního života. Zápletka Kouzla měsíčního svitu nakonec vyústí jinam než zmíněné filmy, i tentokrát se ovšem za zábavnou hrou skrývá tradiční spor mezi "pesimistickým" rozumem a šalebně "optimistickým" sněním.

Pýcha a předsudek podle Woodyho

Také postava Sophie má předobrazy v jiných režisérových filmech: nevzdělaná, mazaná, povrchní, ale půvabná dívka plete hlavu allenovským intelektuálským hrdinům pravidelně. Woody Allen stárne, tyto postavy však zůstávají stále mladé.

Role svůdkyně tentokrát připadla charismatické, pětadvacetileté Emmě Stone. "Allenovský" part začal stárnoucí herec a režisér svěřovat mladším kolegům už od konce 90. let. Vynikajícímu Colinu Firthovi je sice už třiapadesát, žlučovitého, protivného Stanleyho však pojímá jako obzvláště roztomilou verzi svého emblematického partu – pana Darcyho.

Magic in the Moonlight

USA 2014, 109 minut
Režie a scénář: Woody Allen
Kamera: Darius Khondji
Hrají: Colin Firth, Emma Stoneá, Marcia Gay Harden, Eileen Atkinsá, Jeremy Shamos, Simon McBurney, Hamish Linklater
Premiéra v ČR: 7. 8. 2014

Ve vtipné romanci, která by se mohla klidně jmenovat stejně jako austenovská seriálová adaptace Pýcha a předsudek, vedle přesných hereckých výkonů najdete vše, co obvykle tvoří allenovský iluzivní svět. Dialogy jsou vtipné, situace trefné, postavy zábavné... a celé tohle půvabně vybarvené retro (například včetně obvyklých přepěkných lampiček) projasňuje jazzový soundtrack.

Pokud máte rádi filmy Woodyho Allena, Kouzlo měsíčního svitu vás sice nepřekvapí, ale patrně vás potěší. Ještě pořád totiž platí, že divácký život bez ironických allenovských iluzí by ztratil něco ze svého kouzla.

 

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...