Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pecha Kucha a desítky tisíc pro Japonce

Kulturní organizátorka, producentka a historička umění Jana Kostelecká přivezla model setkání Pecha Kucha do ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kulturní organizátorka, producentka a historička umění Jana Kostelecká přivezla model setkání Pecha Kucha do ČR. | foto: Kristýna Gavriněnová

PRAHA Když v roce 2007 Jana Kostelecká poprvé uvedla tokijskou akci Pecha Kucha v Praze, netušila, jak se jednou odvděčí jejím tvůrcům. Tuto sobotu se během zvláštního setkání v Biu Oko na podporu zemětřesením postiženého Japonska vydražila díla bezmála za 160 tisíc korun.

Za čtyři roky svého fungování v českém hlavním městě si inspirativní setkání s japonským názvem Pecha Kucha získala zástupy příznivců. Tradiční prostor žižkovského kina Aero, v němž akce probíhají pravidelně pětkrát do roka, je obvykle vyprodán od prvního dne distribuce vstupenek, jejichž cena se ustálila na dvou stech dvaceti korunách. "Pečakučáci" v sobotu ukázali, že jsou jim obvyklá setkání málo, když výjimečně zaplnili i Bio Oko a zúčastnili se aukce s výtěžkem na podporu Japonska.

CO JE PECHA KUCHA

Název (čti Peča Kuča), je v japonštině zvukomalebným označením konverzace (volně "brepty šepty").

Jde o pravidelná celovečerní setkání, během nichž mohou účinkující představit projekty či autorskou činnost, jimž se věnují.

Formát prezentací 20x20 umožňuje účinkujícím promítnout 20 obrázků a každý z nich komentovat po dobu 20 vteřin.

Během večera se publikum seznámí se 14 aktuálními projekty.

Pecha Kucha vznikla v roce 2003 v Tokiu, dnes probíhá ve 407 městech světa včetně Prahy, Brna a Ostravy.

Autory projektu jsou Italka Astrid Klein a Brit Mark Dytham - architekti žijící v Tokiu.

"Globální" vydání Pecha Kucha pro Japonsko vyhlásil její původce - studio Klein Dytham Architecture, sídlící shodou okolností právě v hlavním městě katastrofou zasažené země. Možnost připojit se k celosvětové sbírce tak měla všechna města, jež doposud získala licenci večery Pecha Kucha pořádat. Pro Prahu ji kdysi vybojovala kulturní organizátorka Jana Kostelecká a nyní se rozhodla Japonsko podpořit netradičním způsobem; místo aby vyhlásila běžný večer a zaslala na dobročinné účely výtěžek ze vstupného, požádala raději české umělce a podnikavce o dar z vlastní tvorby a uspořádala pak dražbu věnovaných předmětů.

Kladívka se chopil Gebrian
Dražebního kladívka se v sobotu večer chopil známý propagátor architektury a přispěvatel Lidových novin Adam Gebrian a postupně odklepal prodej děl, která do aukce vedle dalších nabídli kupříkladu umělci Jaroslav Róna, Salim Issa a Štěpánka Stein, Krištof Kintera, liberecké studio Mjölk architekti či designerská skupina OKOLO. Jedinečnou kompletní sbírkou dílů časopisu architektury ERA21 přispěl jeho japonsko-český šéfredaktor Osamu Okamura.

"Dražba vynesla přesně 159 950 korun, osmnáct tisíc věnovala sponzorská firma Autodesk a další čtyři tisíce pak lidé dobrovolně vhodili do kasiček," uvedla pro LN Jana Kostelecká. Na účet spřátelené organizace Architecture for Humanity, s níž organizátoři Pecha Kucha v minulosti spolupracovali po loňském zemětřesení na Haiti, tak z pražské sekce bude moci odejít bezmála sto osmdesát tisíc korun. "Na pomoc Haiti se loni podařilo v rámci Pecha Kucha po celém světě vybrat šedesát tisíc dolarů. Z těch se znovu postavila jedna tamní škola," doplnila Kostelecká, která se s modelem Pecha Kucha poprvé setkala v Londýně.

Hledali náplň do baru
A jak se k nám vlastně celý projekt dostal? "Před lety jsem objevila akci, kterou v Londýně na Regent Street pořádala Klein s Dythamem - spolužáci z londýnské architektury a tehdy i životní partneři, kteří se usadili v Japonsku. Šlo o pokračování věci, kterou už měli rozjetou v Tokiu," vyprávěla Kostelecká o modelu večera, během něhož mají tvůrci v nejrůznějších oborech možnost představit publiku projekty, na kterých právě pracují.

"V Tokiu tenkrát hledali náplň do baru, který si otevřeli vedle architektonického studia. Chtěli akci, na níž by se daly představovat zajímavé projekty, a zároveň se potřebovali vyhnout dlouhému a nezáživnému žvanění. A tak přišli s formátem dvaceti obrázků a dvaceti vteřin na komentář ke každému z nich. Pak zjistili, že za jeden večer - aby byl pro publikum únosný - můžou dát prostor čtrnácti účinkujícím," vysvětlila fungování Pecha Kucha, která se po Tokiu a Londýně postupně rozšířila do čtyř set sedmi světových měst.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...