28. listopadu 2017 10:06 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Sci-fi nebo příběh Jana Palacha. Fond kinematografie rozdělil mezi 8 filmů 66 milionů

Natáčení filmu Jan Palach Roberta Sedláčka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Natáčení filmu Jan Palach Roberta Sedláčka. | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA Státní fond kinematografie rozdělil mezi osm českých hraných filmů dohromady 66 milionů korun. Nejvíc - 13,5 milionu korun - dostane snímek Kryštof režiséra Zdeňka Jiráského o osudu mladíka po únoru 1948. Státní dotace putuje i tvůrcům filmu o Janu Palachovi, který dostal nejvyšší hodnocení od rady fondu.

Mezi podpořenými filmy je také adaptace románu Jaroslava Rudiše Národní třída (dotace 9 milionů), celovečerní film Prezident Blaník (dotace 5 milionů) o lobbistovi navazující na populární internetový seriál, sci-fi Bod obnovy (dotace 8 milionů) nebo černá komedie Benzína Dehtov (dotace 10,5 milionů) režiséra Vladimíra Michálka. Včera o rozhodnutí rady fondu informovala Eva Pjajčíková ze Státního fondu kinematografie.

Nejvyšší hodnocení získal projekt Národní třída, charakterizovaný jako „příběh rváče Vandama a dalších postav z prostředí sídlištních nonstopů“. Scénář napsal podle vlastní knihy spisovatel Jaroslav Rudiš spolu s režisérem Štěpánem Altrichterem, pro kterého je Národní třída druhým celovečerním filmem. Altrichterovým debutem bylo oceňované drama Schmitke, které stejně jako jeho nový film vzniklo v česko-německé koprodukci. Celkový rozpočet projektu Národní třída je přes 28 milionů, z fondu kinematografie dostane devět.

Snímek Kryštof (dotace 13,5 milionů), k němuž napsal scénář Kristian Suda, vypráví o dospívajícím chlapci, který se po únorovém puči v roce 1948 stal mnichem a přes Šumavu se pokoušel prchnout z Československa. Dalším historickým snímkem je Jan Palach (dotace 11 milionů), film mapující posledních několik měsíců života hlavního protagonisty. Film vzniká k 50. výročí Palachova úmrtí, který se na protest proti letargii společnosti po srpnové okupaci v lednu 1969 upálil. Podle scénáře Evy Kantůrkové jej režíruje Robert Sedláček.

Státní dotaci dostane rovněž snímek Mars (dotace 1 milion), natáčený na simulované kosmické základně na poušti v Utahu, který vypráví o kolonizaci vesmíru. Mezi podpořenými filmy je i „minimalistický observační film o vraždě bez příčiny“ Lesní vrah (dotace 8 milionů), který podle scénáře Zdeňka Holého natáčí Radim Špaček.

Do výzvy se kromě přihlásilo ještě dalších 17 projektů, které podporu nezískaly. „Tentokrát se sešly velmi vyrovnané a kvalitní scénáře, mezi kterými bylo těžké se rozhodovat,“ uvedl předseda rady fondu Přemysl Martinek.

Rada v letošním roce podpořila výrobu celkem 16 celovečerních hraných filmů s většinou českou účastí, mezi něž rozdělila 133 milionů korun. Většina z nich získala i podporu ve stadiu vývoje.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.