Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Locarnu bodoval bulharský debut o sestře, která okrádá své pacienty

Z filmu Godless. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Godless. | foto: Reprofoto

Locarno (Švýcarsko)  Hlavní cenu mezinárodního filmového festivalu ve švýcarském Locarnu - Zlatého leoparda - si letos odnesla bulharská režisérka Ralica Petrovová, která porotu zaujala svým prvním celovečerním filmem Godless. Snímek, který vznikl v bulharsko-dánsko-francouzské koprodukci, sleduje osud zdravotní sestry, jež na černý trh dodává kradené doklady dementních pacientů, a je portrétem bulharského podsvětí.

Hlavní hrdinkou vítězného dramatu je sestra Gana, která se stará o pacietny postižené demencí. Sama je závisloslá na mofriu a potřebné peníze shání tak, že svým pacientům krade doklady a prodává je společně se svým partnerem na černém trhu. Její stereotypní život bez naděje a bez morálky nabere nový směr v okamžiku, když pocítí soucit s jedním z pacientů.

Drama Godless během sobotního slavnostního večera zabodovalo i v hereckých kategoriích, když si cenu odnesla jeho hlavní představitelka Irena Ivanovová.

Z filmu Godless.

Z filmu Godless.

Zvláštní ocenění poroty získal rumunský film Inimi Cicatrizate (Zjizvená srdce) režiséra Radua Judeho, jehož předchozí snímek Aferim! vznikal v české koprodukci a získal cenu za režii na loňském festivalu Berlinale. Devětatřicetiletý Jude tentokrát filmově zpracoval stejnojmenný román Maxe Blechera z roku 1937 sledující pacienty s tuberkulózou, kteří si během léčby v sanatoriu snaží utřídit své životní priority.

Za režii ocenila porota v Locarnu vedená mexickým režisérem Arturem Ripsteinem Portugalce Joaoa Pedra Rodriguese, který soutěžil se snímkem O Ornitólogo (Ornitolog).

Festival v Locarnu příští rok vstoupí do jubilejního 70. ročníku. V minulosti na něm získaly ocenění i české snímky: například v roce 2001 si Zlatého leoparda za video odnesl film režiséra Jana Němce Noční hovory s matkou. V roce 1996 cenu Stříbrný leopard určenou pro mladé filmové tvůrce získal Petr Václav za snímek Marian.

,

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...