26. února 2018 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Tvůrce Masaryka oživí vilu Tugendhat podle románu. Hlavní roli dostal opět Karel Roden

Ozvučena bude i zahrada vily Tugendhat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozvučena bude i zahrada vily Tugendhat | foto: ČTK

BRNO Brněnskou vilu Tugendhat obsadí filmaři. Režisér Julius Ševčík tam v březnu začne natáčet film Skleněný pokoj na motivy stejnojmenného románu Simona Mawera. Vila se kvůli tomu pro veřejnost na nějaký čas uzavře.

Britský spisovatel Mawer se volně inspiroval právě historií funkcionalistické vily, jediné české památky moderní architektury zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavní dějovou linii tvoří fiktivní milostný příběh, který se odehrává v Brně, především pak ve vile pojmenované v knize i filmu Landauer.

Režisér Ševčík do svého nového snímku obsadil Karla Rodena i zahraniční hvězdy. Carice van Houtenovou znají diváci ze seriálu Hra o trůny, švédskou herečku Hannu Alströmovou například z britské špionážní komedie Kingsman.

Premiéru Skleněného pokoje zatím filmaři plánují na jaro 2019. Vilu včetně zahrady obsadí v několika termínových blocích, kdy bude památka zcela uzavřená pro veřejnost. Jednotlivé etapy potrvají od 1. do 17. března, od 11. do 18. června a poté od 1. do 16. července.

Vilu vyprojektoval v roce 1928 významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, který je považován za otce moderní architektury 20. století.
Objekt je proslulý zejména proskleným hlavním obytným prostorem se zimní...

O případném otevření vily pro veřejnost budou provozovatelé vily informovat na webových stránkách a facebookovém profilu.

Kniha Skleněný pokoj získala v roce 2009 nominaci na prestižní Man Bookerovu cenu. V Brně na jejím základě vznikla také divadelní hra, kterou před třemi lety nasadilo na repertoár Městské divadlo v režii a dramatizaci Stanislava Moši. Inscenace podle webu divadla nasbírala 55 repríz.

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929 a 1930 projektoval proslulý Ludwig Mies van der Rohe. V letech 2010 až 2012 vila prodělala památkovou obnovu, vrátila se do podoby z 30. let minulého století. V interiéru jsou přesné repliky původního mobiliáře. Prosklená stěna vily poskytuje výhled do zahrady a na město.

ČTK