18. března 2016 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vlna politických filmů je minulostí, tvrdí režisér Marco Bellocchio, oceněný na Febiofestu

Režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio | foto: ČTK

Vlna italských politických filmů je minulostí, mladí filmaři se ale stále věnují aktuálním společenským problémům. Na dnešním setkání s novináři v rámci pražského festivalu Febiofest to řekl režisér Marco Bellocchio.

Bellocchio, který patří k nejvýznamnějším italským filmařům, v Praze převzal cenu Kristián za přínos světové kinematografii. Svou přes půl století trvající kariérou se řadí po bok Bernarda Bertolucciho či Piera Paola Pasoliniho, s nímž sdílel zápal pro radikální levici, boj s konzervativní cenzurou a provokativní přístup k ožehavým tématům.

„V politice vidíme dneska jev, jakýsi transformismus, kdy spousta poslanců mění své politické názory, přecházejí z jedné strany do druhé. Nakonec i ideologie nejsou přesně dané, rozdíly mezi nimi se stírají,“ řekl filmař, jehož tvorba zahrnuje politická dramata, katolickou satiru i netradiční adaptaci klasiky, například Jindřicha IV. s Marcellem Mastroiannim a Claudií Cardinalovou.

Italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio

Italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio

Vlna typického italského politického filmu podle něj pominula. „V současné době u nás je veřejné mínění takové, že politika není dobrá. Politiky lidé označují za převlékače kabátů a zloděje. Přesto je u nás řada mladých filmařů, kteří věnují politickým tématům pozornost. Vedle korupce je to například migrace a současná vlna uprchlíků,“ uvedl. Ke stálicím podle něj patří komedie, diváci si je vždycky najdou.

Na dotaz týkající se filmových cen tento režisér, scenárista a herec odpověděl, že v „jistém věku“ je člověk dostává. „U nás se říká, že ocenění za celoživotní dílo jsou hřebíčkem do rakve. Ale kdybych měl mluvit vážně, mám z nich pochopitelně radost. Jsou příležitostí poznat nové země - například v Praze jsem poprvé,“ dodal filmař, jehož snímek The Conviction získal v roce 1991 Cenu poroty na Berlinale.

Febiofest v minulosti představil jeho romanci o první Mussoliniho ženě Zvítězit a snímek Spící krása uvedený v soutěži v Benátkách. V roce 2011 tam Bellocchio převzal Zlatého lva za celoživotní dílo; loni tam uvedl v soutěži své nejnovější drama Blood of My Blood s Albou Rohrwacherovou v jedné z hlavních rolí. Ta byla na Febiofestu loni.

ČTK