Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Zachraňte knižní trh, dokud je čas.’ Knižní nakladatelé poslali otevřený dopis Babišovi

Premiér Andrej Babiš s ochrannou rouškou na tiskové konferenci po mimořádném... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš s ochrannou rouškou na tiskové konferenci po mimořádném... | foto: ČTK

PRAHA Uzavření knihkupectví bylo kvůli koronavirové pandemii nevyhnutelné. Český knižní trh se tím ocitl ve slepé uličce a hrozí mu úpadek. Nakladatelé a jednatelé svazů nyní poslali otevřený dopis premiérovi Babišovi, v němž ho žádají o úplné pokrytí ztrát, které jsou způsobené krizovými opatřeními.

Důsledky, které krizová opatření během krátké doby přinesla, jsou pro český knižní trh a vůbec tuzemský svět literatury fatální. Pokud se tato situace, dotýkající se nejen knihkupců, ale také nakladatelů, knižních distributorů a vůbec všech dalších subjektů, úzce zapojených do knižního průmyslu, nezačne co nejdříve řešit, záchrana již pravděpodobně nebude možná.

Iniciativy se chopila společnost Euromedia Group. Požádala o pomoc své obchodní partnery, mezi něž patří například Svaz českých knihkupců a nakladatelů, Albatros Media, Knihy Dobrovský, Kosmas, Argo a Pemic Books. 

„Vidíme v tom jedinou možnost, jak lze ještě zachránit celý knižní segment, který v tuto chvíli doslova balancuje na hraně svého dalšího bytí či nebytí,“ vysvětluje Lukáš Novák, generální ředitel Euromedia Group.

Celé znění otevřeného dopisu

Vážený pane premiére,
Obracíme se na Vás společně jako zástupci českého knižního průmyslu. Úvodem zdůrazňujeme, že beze zbytku ctíme, oceňujeme a realizujeme všechna vládní opatření, které v současné době svírají Českou republiku v úctyhodné snaze zabránit nekontrolovanému šíření epidemie koronavirem. Uvědomujeme si závažnost situace a stejně jako Vy, i my vnímáme život a zdraví člověka jako absolutní prioritu.

Český knižní průmysl je historicky nastaven tak, že trpí zvýšenou náchylností na sebemenší překážku. Bývalo dobrým zvykem naší země, že s ním zacházela citlivě. Posledním takovým projevem bylo snížení sazby DPH z jinak neudržitelných 21 % na laskavějších 10 %. Na vitalitě knižního průmyslu jsou v naší republice závislé desetitisíce lidí, autory a překladateli počínaje, knihkupci a redaktory konče. My, nakladatelé, distributoři a provozovatelé knihkupeckých sítí cítíme nejvyšší míru zodpovědnosti za záchranu pracovních míst, která jsou nezanedbatelnou součástí české ekonomiky. Vedle toho jde ale také o zachování pestrého knižního trhu, který má prokazatelný pozitivní vliv na vzdělanost, konkurenceschopnost a čtenářskou gramotnost. V současné situaci hrozí jeho nenávratný pád, a to především z důvodů možného zhroucení maloobchodní sítě, jejíž postavení bylo už předtím vratké.

V současné těžké době je naše činnost přerušena a k její úplné obnově okamžikem uvolnění současných opatření nedojde. Její start bude trvat měsíce, neboť obavy a opatrnost společnosti budou mít vleklý charakter a knihy nebudou vyhledávanou komoditou pravděpodobně dříve než na Vánoce. V takovém stavu ovšem hrozí absolutní zhroucení knižního průmyslu popsané výše. Následovalo by masívní propouštění a ukončení činnosti řady společností, bez ohledu na jejich současnou velikost. Jakkoliv se knižní trh počtem zaměstnanců a ekonomickou silou nemůže rovnat jiným odvětvím průmyslu, společenské škody takového zhroucení by se daly jen těžko vyčíslit.

Pane premiére, dovolte, abychom v souladu s příslušnými ustanoveními zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení v první řadě zavčasu mohli požádat o plnou náhradu škody způsobené v příčinné souvislosti s krizovými opatřeními, a to dříve, než budou jejich následky likvidační. Apelujeme především na zachování knižního průmyslu, pokud možno ve stavu, v jakém byl před vládou vyhlášenými opatřeními, tím míněno, že je nezbytná finanční podpora dříve než po odeznění současného nouzového stavu, vyčíslení škody a následné úhradě utrpěné škody, neboť se domníváme, že ke kompenzaci podle příslušného zákona zřejmě nedojde v dohlednu.

Zároveň dovolte, abychom ještě jednou vyjádřili podporu vládním opatřením, která, jak doufáme, povedou k ukončení epidemie. 

Děkujeme 

S úctou

Lukáš Novák, generální ředitel Euromedia Group, a.s. a Neoluxor, s.r.o. 

Martin Vopěnka, předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů, nakladatel a spisovatel 

Václav Kadlec, předseda představenstva, generální ředitel Albatros Media a.s. 

Petr Dobrovský, jednatel Dobrovský, s.r.o. a Knihy Dobrovský s.r.o. 

Jiří Michek, jednatel KOSMAS, s.r.o. 

Ing. Milan Gelnar, ARGO, s.r.o. 

Jan Kanzelsberger, předseda představenstva Kanzelsberger, a.s. 

Ing. René Nevřela, obchodní ředitel PEMIC BOOKS, a.s. 

Ing. Šárka Besedová, jednatel KNIHCENTRUM.CZ, s.r.o.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...