Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zbraň proti davům turistů. Slavná galerie Uffizi se chce ‚rozprostřít‘ po Toskánsku

Jedním z největších lákadel galerie je plátno Zrození venuše.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedním z největších lákadel galerie je plátno Zrození venuše. | foto: Reprofoto

FLORENCIE Ředitel prestižní galerie Uffizi přišel s projektem, jenž by prostory galerie zřídil po celém Toskánsku. Z umění by těžili místní obyvatelé a navíc by to pomohlo alespoň trochu zkrotit masový turismus v samotné Florencii.

V těch nejrušnějších dnech florentskou galerií Uffizi prošlo až 12 tisíc návštěvníků. Většina z nich přeskakovala téměř vše, co prestižní instituce nabízí a tlačila se v davech, aby si udělala selfie s jedním z velkých „hitů“ - Botticelliho Zrozením Venuše, Michelangelovou Svatou rodinou nebo i Tizianovou Venuší Urbínskou.

Znovuotevření galerie Uffizi ve Florencii v den výročí italské republiky....
Světově proslulá galerie Uffizi je jednoznačně nejnavštěvovanější sbírkou umění...

S neukázněnými davy turistů se nepotýká jen galerie, ale celá Florencie. Město v novém programu Enjoy Respect Florence například hrozí pokutou až 500 euro (zhruba 13 tisíc korun) každému, kdo bude kempovat na nevyznačených místech nebo posedávat na sochách a jiných kulturních památkách. 

Ve snaze pomoci běžně turisty obsypanému městu ředitel Uffizi Eike Schmidt přišel s projektem Uffizi Diffusi (rozprostřená Uffizi). V zásadě jde o inspiraci hotely, kde jsou jednotlivé pokoje rozdělené do několika různých domů. Turisté by tak za uměleckými poklady museli rovněž do několika různých budov po celém Toskánsku, aby se nemačkali na jednom místě.

Toskánská města a vesnice teď mohou nominovat budovy, které by v případě uskutečnění projektu Uffizi poskytly. Podle ředitele galerie jde o snahu vytvořit docela jiný způsob turistiky a rovněž o zařazení umění do každodenního života lidí po celém Toskánsku.

Detaily celého projektu jsou zatím tajné, ale Schmidt podle všeho počítá s šedesáti až 100 výstavními prostory. Samotná galerie ve středu Florencie, která má v současné době ve výstavních prostorách na tři tisíce skvostů, bude ale stále středobodem všeho. Do „vedlejších“ Toskánských galerií by podle prvních zpráv měla putovat převážně díla z depozitářů. 

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Řecký ostrov Skopelos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

Řecký ostrov Skopelos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Řecký ostrov Skopelos. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...