Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zničila si petrohradská Ermitáž jméno? Nová výstava je plná padělků, tvrdí expert

Petrohradská Ermitáž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petrohradská Ermitáž. | foto: REPRO LNLidové noviny

PETROHRAD Ve slavné umělecké galerii v Petrohradu nyní probíhá výstava kolekce Fabergého vajec zapůjčených ze soukromé kolekce ruského miliardáře. Na galerii je vyvíjen tlak, aby výstavu zavřela. Podle renomovaného uměleckého experta je totiž sbírka plná laciných napodobenin.

Obchodník s uměním Andre Ružnikov napsal dopis řediteli galerie Michailu Borisoviči Piotrovskiému, v němž jej osočuje ze zničení dobrého jména instituce, jež mimo jiné hostí například dva originály obrazů Leonarda da Vinciho. Důvodem je výstava Klenoty císařského dvora, která se v prostorách galerie koná až do 14. března.

Podle Ružnikova je na výstavě více než dvacet laciných napodobenin. Nejvíce jich je právě mezi Fabergého vejci, jichž si ruští carové velmi cenili. Výstava měla být vůbec největší přehlídkou těchto klenotů od roku 1993. Podle Ružnikova je ale potřeba ji neprodleně zavřít. 

„Chci, aby ta hanba skončila. Chci, aby se ta výstava zavřela a udělala se za tím vším velmi tlustá čára. Ermitáž nemůžete vystavit takové potupě,“ napsal obchodník v dopise.

Galerie jakékoliv pochybení popírá. Miliardář a vlastník Alexander Ivanov údajně pravost celé sbírky doložil dokumenty. 

Fabergého vejce jsou zlaté klenoty ve tvaru zdobených vajec, které v Petrohradu vyráběl potomek Němců Carl Fabergé. Tyto předměty se staly symbolem opulence a bohatství, protože jich Fabergé vyrobil většinu pro vyšší šlechtu nebo carskou rodinu. Dnes mají ohromnou cenu. Odhaduje se, že se dochovalo pouze okolo sedmdesáti originálů (Z toho 50 bylo vyrobeno přímo pro carskou rodinu). Podle odhadů je zhruba 80 % kupujících a vlastníků z rusky mluvících zemí.

Miliardář Ivan Antonov na sebe upozornil ve spojení s Fabergého vejci v roce 2007, když jedno z nich odkoupil z majetku bankéřské dynastie Rothschildů. Za růžové, pozlacené vejce s hodinami zaplatil 14 milionů dolarů (zhruba 301 milionů korun). 

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...