130 let

Legislativní smršť se nechystá

Česko

PRAHA Přestože se včera vláda k ničemu nezavázala, čeká ji několik neodkladných kroků, které bude muset učinit, ať chce nebo nechce.

Kromě výběru kandidáta na příštího českého eurokomisaře to je například dokončení či alespoň pokračování v privatizaci ČSA. „Je to nejasné, chtěli bychom, aby se tam vnesl pořádek,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Na otázku, zda má tuto důležitou privatizaci vláda Jana Fischera dokončit, však nedokázal odpovědět. ODS již dříve avizovala, že ano.

Palčivou otázkou je také více než stamiliardová zakázka na likvidaci ekologických škod. ČSSD podle Zaorálka na jednáních s premiérem vznesla požadavek, aby její projednávání zastavil. „V případě dobré nabídky to může být jediná cesta, jak se dostat z té právní šlamastyky, v níž jsme se ocitli,“ oponuje zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek.

Představitelé stran v minulých dnech také hovořili o nutnosti předložení občanského zákoníku. Nespecifikované legislativní kroky avizoval i předseda úřednického kabinetu Fischer.

„Vláda sestaví konkrétní seznam legislativních předloh, které buď leží v parlamentu a má zájem je doprojednat, nebo by je připravovala v období do voleb,“ řekl premiér. Ve sněmovně však nechce rozpoutat legislativní smršť.

Před ministry také leží úkol dořešit rozšíření Jaderné elektrárny Temelín.

Autor: