6. října 2017 5:56 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

ELIÁŠ: Konečně pátek? Těším se na relaxaci a pustím si Muže z Acapulca

Karel Eliáš je autor nového občanského zákoníku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Eliáš je autor nového občanského zákoníku. | foto: Lidové noviny

Konečně! Miluju pátky, příslib volné soboty. Neděli jsem od mala bral jako samozřejmost. Ale sobotní volno vnímám jako prémii. Zažil jsem, že se v ten den chodilo do školy a do práce. Právě dnes ráno si pátku zvlášť vážím. Jsem v Banské Štiavnici, ladím si přípravu dopolední přednášky.

Dvě konferenční vystoupení v týdnu, cestování, k tomu běžné povinnosti… těším se na relaxaci. Weekend tentokrát strávím sám. Do Plzně to je šest hodin – snad se na D1 nic nestane. Zapnu topení, nachystám večeři, snad stihnu na ČT Muže z Acapulca. Ta úvodní scéna se žralokem v telefonní budce! Baví mě, jak se v tom filmu všichni vyřádili. Zavzpomínám, jak jsem ten film prvně viděl v sedmdesátých letech v kině.

Konzervativní jsem byl vždycky. „Je hroznej,“ notuje si má paní s dcerou. Hroutí se mi svět, když určité věci nejsou na svých místech a v zažitém pořadí. I některé záležitosti mají svůj řád. V sobotu se odchází v devět na nákup. Budím se o tři hodiny dřív. Zato manželka si ráda přispí. To já stihnu dvě černé kávy, internet a na balkoně pár cigaret s velbloudem. Dole se probouzí město. Tady mi nikdo tabakismus nezakáže. Nade mnou je půda a pak nebe. Žiji v centru: baví mě nakupovat v kamenných obchodech u známých lidí, s nimiž se zdravíme i na ulici. Pak v domě vyšlapu osmdesát dva schody. Za odměnu si při rohlíku s máslem a u kávy přečtu noviny. Lidovky a Právo kupuji denně. Na oběd zajdu do indické restaurace na náměstí. Nebo něco uvařím. Manželka mé kreace závislé na kuchařkách jen volně zatím chválí. Potom odpolední dolce far niente s procházkou po městě, posezením v kavárně, doma s knížkou. Večer si pustím k vínu oblíbenou operu nebo balet. Je výhoda silných zdí starých domů, že sousedé snesou i silnější hudbu.

Každou neděli telefonuji v půl jedenácté mamince. Je z úrodného ročníku 1936. Obdivuji její vitalitu. Půlhodinu si povídáme. Oběd musí být ve dvanáct. Jsem-li sám, jím u televize při OVM. Někdy přitom sousta hořknou. Leč po obědě mě ty řeči spolehlivě uspí. Odpoledne zajdu do Masných krámů na „České umělce v totalitních režimech“. Manželka má ráda, když je na obrazech vidět, co je tam namalováno. Bude-li v galerii dost takových, zajdeme na tam další neděli spolu.

Karel Eliáš je autor nového občanského zákoníku

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz