23. června 2013 22:11 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Stav Nelsona Mandely se zhoršil, exprezident je v kritickém stavu

Nelson Mandela. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nelson Mandela. | foto: Reuters

JOHANNESBURG Jihoafrický exprezident a symbol boje proti apartheidu v Jihoafrické republice Nelson Mandela je v kritickém stavu, který trvá již 24 hodin. Podle agentur AFP a AP to večer oznámila kancelář současného prezidenta země. Mandela byl před více než dvěma týdny hospitalizován kvůli plicní infekci.

"Stav bývalého prezidenta Nelsona Mandely, který je nadále v nemocnici v (hlavním městě JAR) Pretorii, se změnil na kritický," sdělil úřad. Současný prezident Jacob Zuma, Mandelova choť Graça Machelová a místopředseda vládnoucí strany ANC podle něj o nastalé situaci hovořili v nemocnici.

Mandela, který byl dlouhá léta vězněný za své politické názory, je považován za symbol úspěšného boje proti apartheidu v Jihoafrické republice. Nobelovu cenu za mír obdržel v roce 1993 spolu s tehdejším jihoafrickým prezidentem Frederikem Willemem de Klerkem. O rok později se stal prvním černošským prezidentem země.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.