8. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Papež František nestráví léto v luxusní rezidenci, zůstane doma

Papež František  v březnu 2013 mává davu na Svatopetrském náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František v březnu 2013 mává davu na Svatopetrském náměstí. | foto: ČTK

VATIKÁN Papež František upustil od další letité tradice svých předchůdců, když ve čtvrtek oznámil, že nebude trávit léto v okázalém paláci ve městě Castel Gandolfo. Tato rezidence nedaleko Říma hostila papeže po staletí a byla i oblíbeným místem odpočinku předchozího papeže Benedikta XVI.

František se rozhodl strávit léto ve Vatikánu, přestože je v Římě v tomto ročním období zpravidla dusivé horko, řekl vatikánský mluvčí Federico Lombardi. Upřesnil, že papež se přitom nepřestěhuje do prostorných a pohodlných papežských komnat, ale setrvá ve svém příbytku v penzionu svaté Marty, kde žije od svého březnového uvedení do úřadu.

Papež chce jít příkladem

Nový papež dal svému působení v čele světové katolické církve pokorný tón. Řekl, že chce, aby se 1,2 miliardy katolíků zaměřilo na pomoc chudým a aby se sami věřící stali skromnějšími.

František, občanským jménem Jorge Mario Bergoglio, se narodil v roce 1936 v Argentině italským přistěhovalcům. Jeho předci se věnovali zejména pěstování brambor, což byla v meziválečné době jedna z hlavních plodin v Piemontu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz